| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Dluhy po zemřelém

 Celkem 60 názorů.
 SleepWell 


Téma: Dluhy po zemřelém 

(28.3.2018 8:50:58)
potrebovala bych poradit, jak se vyporadat se situaci:

Zemrela babicka. Babicka byla zadluzena, dluhy zpusobil jeji nejmladsi syn, ktery byl jednoduse receno podvodnik. Druhy syn se dlouha leta snazil babicku s bratra zachranovat, venoval jim neskutecne penize na oddluzeni, ale nic to nepomohlo, bratr se obratem vrhnul do dalsich pochybnych obchodu a nasekal dalsi dluhy. Babicka syna-dluznika neustale omlouvala, nakonec nechala zastavit i byt, aby mu pomohla. Pomoc od druheho syna videla jen jako samozrejmost, nikdy ani nepodekovala, naopak syna-dluznika vychvalovala az do nebe.
Druhy syn nakonec rezignoval a od rodiny se odriznul. Rad by se dedictvi vzdal a co vime, tak se vzdat musi i jeho deti a deti deti.

Situaci komplikuje jeste treti syn, ktery se diky intervenci babicky do jeho zivota nikdy neozenil a zil s ni v byte jako sigle a staral se o ni. Po jejim umrti vubec nekomunikuje (cili nikdo nevi zda a jestli vubec bude pohreb).

No proste jak z nejakeho hloupeho serialu.

Co muze delat druhy syn, ma vyckat, az ho bude kontaktovat notarka? Nemuze neco prosvihnout? Ma samozrejme hruzu z toho, ze by dluhy jeho matky (zpusobene jeho bratrem) mohly padnout na jeho deti a vnuky. Musi nejak aktivne se nekde prihlasit nebo to bude resit notar? Notar je nejak automaticky pridelenej..?

diky...

 Kudla2 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 9:24:59)
Jsem laik a radši si to nech potvrdit od odborníka, ale myslím, že notář je přidělenej a že se ozve sám a že se dluhy na nikoho nemůžou navalit samy, že musí dědictví aktivně buď přijmout (a tudíž i s dluhama) nebo odmítnout (a pak se nemusí ničeho bát).

 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 9:30:50)
tady to pisou jasne - jak by ne, je to zakonik :-)

Odmítnutí dědictví

§ 1485 NOZ

(1) Dědic má právo po smrti zůstavitele dědictví odmítnout; .........

§ 1486 NOZ

Odmítne-li dědic dědictví, hledí se na něho, jako by dědictví nikdy nenabyl.

§ 1487 NOZ

(1) Odmítnutí dědictví vyžaduje výslovné prohlášení vůči soudu. Dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí; má-li dědic jediné bydliště v zahraničí, činí lhůta k odmítnutí dědictví tři měsíce. Jsou-li pro to důležité důvody, soud dědici lhůtu k odmítnutí dědictví přiměřeně prodlouží.

(2) Uplynutím lhůty k odmítnutí dědictví právo odmítnout dědictví zaniká.

§ 1488 NOZ

Zemře-li dědic před uplynutím lhůty pro odmítnutí dědictví, přechází jeho právo odmítnout dědictví na jeho dědice a nezanikne dříve, než tomuto dědici uplyne lhůta k odmítnutí dědictví i po předchozím dědici.
 SleepWell 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 9:34:05)
diky moc. Segra volala notarce, ale tam to jeste nemaji, jsou zahlceny. Nicmene rikala, to, co rikate tady - ze se nemusime bat, ze bychom to nejak prosvihli.
 LenkaCh 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 9:37:10)
Taky jsem laik, ale notář je přidělen, ozve se sám, ale nejprve vypravovateli pohřbu, s ním zajistí odhad nemovitostí a další náležitosti, další dědice zve až následně. Ale třeba nám přišlo pozvání k projednání dědictví normálně obyčejným dopisem do schránky, pár dní před projednáním. Když se na to brácha ptal, že se pozvání klidně mohlo ztratit, vysvětlila mu notářka, že když předpokládá bezproblémové dědictví, šetří náklady pozůstalých a zve jen obyčejně. Což u nás bylo, ale jak to poznala dopředu, když jednala jen s maminkou nevím). Oba jsme se s bráchou dědictví po otci zřekli (ve prospěch maminky) a naše děti už nikdo neřešil a to ani mého dospělého syna, ani ostatní čtyři nezletilá vnoučata. Proč by se tedy musely zříkat i děti dětí? Ale píši fakt jen z vlastní zkušenosti.
 SleepWell 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 9:42:47)
to je asi kdyz se zreknes ve prospech nekoho. Ale kdyz odmitnes dedictvi, tak prechazi automaticky na dalsi generaci. Apon tak jsem to pochopila.

 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 9:47:30)
podle mne neprechazi na dalsi generaci, proc by prechazelo? koukni se jeste na to, co jsem kopirovala

ostatne notar dedice o vsem poradne pouci....a zaprotokoluje, o cem je poucil a vsechno vysvetli
 Bellinka 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 21:29:01)
Přechází. Samozřejmě ne u vsech dědickych trid, ale v 1.tride u deti ano. Pokud tedy odmitne dedictvi dite zustavitele, nastupuji na jeho misto jeho deti, ktere se pak vyjadruji, zda odmítají ci neodmitaji.
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 21:37:22)
prechazi, ale mohou taky odmitnout...to je v tom poslednim paragrafu ode mne
 Bellinka 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 22:35:14)
ten se tyka přechodu prava odmitnout, zemre-li dedic. Tady zadny dedic neumira.
 Vánočka 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 10:12:42)
To je nesmysl, řešili jsme stejnou situaci, nejprve se sepíše veškerý majetek včetně dluhů a pak se k tomu dědici vyjádří. Pokud odmítnou, dědictví nikam nepřechází.
 Bellinka 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 21:25:00)
Pokud dedictvi odmitnou deti zemrele, pak samozrejme pravo dedit přechází na jejich deti, th. vnoucata zemrele. Ty se pak vyjadruji, zda dedictvi odmitaji ci neodmitaji.
 LenkaCh 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 11:53:47)
Je pravda, že já na místě nebyla, nechala jsem vystavit plnou moc bratrovi, ten to vyřídil, že nic nedědíme. Takže poučení nevím, ale předpokládám, že nějaké proběhlo, hodnotil vlastní chování notářky jen kladně. To že je to ve prospěch maminky jsme taky nijak nedeklarovali, prostě jsme se dědictví zřekli (to že je to pro mámu, to z toho jen vyplynulo). A stejně to tak vlastně udělal před lety manžel a švagr.
 No one 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 11:31:41)
1. notář bude kontaktovat vypravitele pohřbu - ten mu nahlásí všechny dědice + samozřejmě si je notář vyhledá v evidenci obyvatel
2. pokud babička měla majetek + dluhy a dluhy převyšují majetek, může se dědictví odmítnout a to pak přechází na další dědice (u nezletilých dědiců probíhá opatrovnický soud, který to za ně odmítne)
4. pokud by byly jen dluhy bez majetku - může notář zastavit řízení pro nemajetnost a nikdo nedědí vůbec a nic se odmítat nemusí


Takto z vlastní zkušenosti z letoška - zastavení řízení a z doby před 5ti lety - odmítnutí dědictví.

 Kudla2 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 11:35:03)
myslím, že dědictví můžeš odmítnout bez ohledu na to, jestli dluhy převyšují majetek nebo ne.

Myslím taky, že kdyby byla aktiva vyšší než pasiva a dědic majetek přijal, tak si může vyhradit tzv. soupis majetku a tím se vyhnout tomu, aby někdo s nějakými dluhy vyrukoval ještě později.

A pozor, dle nového NOZ, pokud převezme dědic předlužené dědictví, tak má povinnost dluhy hradit ze svého, pokud dědictví nestačí (dřív to bylo jen do výše aktiv dědictví).

 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 12:59:44)
Notar urcite nerekl "zřeknout", to je zas něco jiného. Zreknout se nemuzes dedictvi, ale dedickeho prava a dela se to ještě za života smlouvou se zůstavitelem. Ovsem v praxi jsem to ještě nikdy nevidela.

V dedickem pravu je "odmitnuti", "vzdani se" a "zreknuti" a je to pokazdy něco jiného a ma to jiné dusledky. I když si pod tim laici většinou nejspis predstavuji to odmitnuti. Ale od toho je notar, aby te o vsem poucil. Není důvod to zjistovat mimo, notar ti urcite rekne, co a jak.
 Tizi 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 13:33:19)
Takže jakékoliv dědictví v plusu přechází na vnuky pokud děti odmítnou? My jsme dohodnuté se sestrou, že pokud zemře jeden z rodičů, tak odmítneme dědictví ve prospěch druhého, aby nás ten pozůstaly rodič nemusel vyplácet. Jedinou větší hodnotou tam je byt, kde by ale samozřejmě ten pozůstaly rodič zůstal bydlet. Takže kdybychom odmítly, bude muset třeba babička vyplácet z bytu vnuky? To mi přijde šílené. Vnukové jsou nezletilí, takže sami by odmítnout nemohli.
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:29:36)
Ale vy to furt pletete. Vy neodmitnete ve prospěch druhého. Ve prospěch druhého se muzes akorát vzdat a vzdat se muze muze jen dedic, který neodmitl. Pak neodmitani/odmitani na další potomky neprechazi, protože uz prijal dedic z prednejsi dedicke tridy.

Nebo dedictvi neodmitnes (tzn. prijmes), ale uzavres dohodu s ostatními dedici, ze třeba všechno dedi poz. manželka a poz. deti nic. Ale to furt není odmitnuti dedictvi, to je neodmitnuti (resp. prijeti) a uzavreni dohody. Nebo manželka chatu, 1 dite auto, 1 dite peníze - taky dohoda, nemusi se to vsechn o jen delit orvnym dilem.
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:32:57)
Blanko, spis bychom meli uznat, ze pro laiky je to dost neprehledne :-( ....a notar to nekdy ani moc nevysvetluje
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:35:40)
Neprehledny to je. Navíc to znacne zneprehlednil NOZ, zreknuti a vzdani se tady posledních 80 nebo kolik let vůbec nebylo a taky jsme zili. Nevim, proc to Elias prosadil.
Když to notar nevysvetluje, tak se ho zeptej. Od toho tam sedi.
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:42:42)
Spor o urceni dedice? V jakem smyslu? Ze dite není dite? Nebo je neplatne vydedene? Nebo je neplatna zavet?

U nas tedy nejprve určíme dedice, protože soupis se dela, jestliže dedic vyhradu uplatni. Dedic, ne kdokoliv.

Ale § 1685 říká, že soupis soud naridi (to ale pak není, ze dava vybrat, jestli se vyhrada uplatni nebo ne), když je mezi dedici osoba pod zvlastni ochranou (dite, nesvepravny, PO veřejného zajmu), je-li nejistota zda je dedic nebo kdo je dedic, nebo to chce veritel. Pak se soupis narizuje a dela to rovnou soud. I když v pripade nezletilého se dost často nahrazuje spolecnym prohlasenim dediců dle § 1687.
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:46:16)
spor o to, jestli dedi bratranci nebo chlap, ktery tvrdi, ze vedl se zustavitelem spolecnou domacnost (coz je blbost)

zatim se o soupise nemluvilo, tak se asi bude mluvit po pravni moci rozhodnuti o urceni dedice
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:44:21)
Elias to chtel udelat jako to bylo v OZO, rozsirit moznosti hlavne pro zustavitele, ale taky pro dedice....ale zavedl desny maglajz, ve kterem se vyznaji jen specialisti....mel to nechat nekde napul cesty mezi OZO a OZ z roku 1964
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:01:38)
Oni se v tom nevyznají ani specialisti, staci se podivat na par komentaru a každý říká něco jiného. Muj favorit je veta "rozpor mezi odstavcem 1 a 2 nelze smysluplne vylozit" ~t~~t~ Jinými slovy, napsali tam peknou blbost a nikdo nevi, co to znamena.

A ze dali vic moznosti pro zustavitele, tim to taky pekne vylepsili. Hlavne, ze ted si to zaveti muze každý načmárat libovolnou podminku a vůbec si neuvedomi, co to asi tak znamena a my musíme zkoumat, co tim asi tak mohl myslet. Ono to vypada pekne, ze třeba dite bude detit, když vystuduje VS, ale zustavitel nepomyslel na to, ze někdo to teda nabyde mezitím a co to teda pro toho předního a naslednyho dedice znamena.

Navíc se dedicke rizeni vsema téma vymyslenostma desne prodloužilo, ale ze by se to nejak vylepsilo, to jsem si nevsimla. Me se to zdalo celkem vyhovujici i předtím, tak proc to tak hrozne zmenili, to nevim.

A ruceni za dluhy veskerym majetkem taky nevidim moc smysluplne. Vyhradu soupisu skoro nikdo neuplatnuje, dluhy muzou vylezt az v době, kdy uz je dedictvi davno skonceny, nevedeli o nich ani notar ani dedici a podle me to nedava smysl. Kdyby ten clovek zil a sebrali mu uplne všechno, co ma, tak taky nevymůžou vic, nez ma. Tak proc ma dedic platit i nad ramec toho, co zdedi?
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:07:04)
Blanko, mas dobre postrehy z praxe!

proc ma dluhy platit dedic? no protoze aby se uspokojil ten veritel lepe.....aby nastala spravedlnost ...rekla bych (jak trochu znam Eliase a jeho nazory)
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:09:04)
my v tom rizeni asi uplatnime vyhradu soupisu, protoze jsme toho zustavitele v podstate neznali a nevime, jestli nekomu treba nerucil za pujcku....navic se v jeho bydlisti porad mluvi o tom, ze podepisoval nejake uvery a pujcky a smenky, pritom majetku zustalo dost
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:12:28)
zatim nikdo zadne pohledavky neprihlasil ovsem...treba je ma doma v supliku
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:24:27)
Jen uplatnete, snad vam to k necemu bude. Budete platit znalce, co bude ohodnocovat majetek + platbu notare 1.000,-- Kc za kazdou započatou hodinu. Ja to ještě nedělala, zatím se nam vždycky podarilo soupis nahradit spolecnym prohlasenim dedicu. Ale uz se tesim, az dostanu dedice typu Janousek a pojedu delat soupis na jeho jachtu do Chorvatska ~t~~t~. Zatím spis chodim do bytu, kde chudacek zustavitel zustal po smrti lezet několik mesicu a nikdo si nevsiml, ze zemrel.

A uz jse mtaky slyšela o pripadu, kdy veritele zpochybnili znalce, ze to ohodnotil blbe, zpochybnili notare, ze si vybral blbyho znalce, zpochybnili exekutora, ze majetek prodal za malo..., je to cim dal veselejsi.
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:25:42)
my soupis uplatnime, v baraku je jen par starych kramu a nemovitosti uz znalec videl
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:20:08)
Aby se z veritelu všichni neopupinkovali. Ja chápu, ze dluhy se mají platit, ale taky to musí mit nejakou hranici. Jak pisu - když uz mu seberes uplne všechno, tak by ti stejne nic vic nedal, tak proc ještě něco navíc po dedicich. Do vyse ceny nabyteho majetku, jako to bylo dřív, mi to pripadalo logictejsi.

A nejlepší to je v likvidaci. Tam nejdriv veritele prihlasuji dluhy. Vetsinou to mají blbe a to i profici, jako jsou exekutori. Tak je vyzyvas, aby to opravili a podali spravne. Zas to podaj blbe, tak je vyzyvas usnesenim, kde jim presne polopate napises, co mají opravit a doplnit. Jak u blbejch. Mam tu několik likvidaci, trvaji tak 4-5 let, spis ma několik set stran a furt resim veritele.

A to, ze uz není moznost přenechat predluzene dedictvi veritelum, to ja teky pekna blbost, celkem se to občas využilo a všichni byli spokojeni, tak nevim, proc to zrusili.
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:22:53)
Blanko a kdyz se tak bavime, jak velke usili venujes hledani dedicu po nekom, kdo umrel sam bez rodiny a nikdo kolem nej dedice nezna?

ja jsem ted zazila, ze notar vubec nehledal.....vykaslal se na to, dedici se nasli po letech sami
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:30:28)
Ja hledam všude mozne. V centralni evidenci obyvatel, ale tam jsou chyby, posilam dotaz do evidence, kterou vede Ministerstvo vnitra, 2x jsem nasla dedice přes facebook (jednou v Holandsku, jednou v Australii). Jednou jsem mela stesti, ze strycek byl nejaky politik okresního formatu a jmeno bylo takove zvlastni, tak jsem to zkusila a byl to on. Me to i docela bavi. Ale nekdy se to fakt nepodari.

Pak se dava na uredni desku soudu vyhláška, ze se hledaji dedici, ta tam visi minimalne pul roku, to uz je spolu s tim predeslym skoro rok od umrti. Kdyz se nikdo neprihlasi, pada to státu. Zase na 2. stranu, měli by se trochu starat ti dedici. Když si rok od smrti nevsimnou, ze jim umrel strejda nebo bratranec, po kterem chteji dědit, tak co s tim ~d~
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:34:09)
nojo, stary bratranec na druhym konci republiky, ktery byl morous, zil sam, svobodny bezdetny, nemel mobil a dopisy nepsal....to si clovek snadno nevsimne :-(

a v matrikach hledas?

fakt hledas dedice i v zahranici na fb podle jmena? to musi byt vzruso!
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:39:15)
Jasne, me to bavi. Jednou jsem hledala v matrikách a ve vojenskym ustavu dedice po chlapkovi, kterého za války popravili Nemci a nejak se po nem vůbec nikdy nevedlo dedicke rizeni. Ale to byl zakladatel Zbrojovky v Uherskym Hradisti, to bylo fakt zajimavy. Nasla jsem prasynovce manželky, která ho prezila snad o 35 let.

Nebo když hledam dedice po Zidech, co umreli za války v koncentracích a majetek se objevi po letech (naka zapomenuta nemovitost nebo ucet), tak to jsem dělala přes židovskou obec. Ale takových dedictvi je malo, par do roka, jen takovy zpestreni.

No nic, koncim s mrtvyma, jdu se resit svou zivou rodinu ~x~
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:41:44)
Blanko, diky za info!
mas strasne zajimavy povolani.....to jsem mela jit delat
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:47:16)
Nejlepsi je, ze dedictvi se hmotne i procesne resi podle predpisu, který platily v době umrti, to pak u tech starych studuješ ABGB, jak to vlastne tehdy měli. Například vůbec nededila manželka, v tom smyslu, jak to zname dneska, nabývala nejakou cast majetku, ale z jiného titulu.

Nebo když je zustavitel cizinec a dedi se podla ciziho prava (jednou jsem mela Kongo) a tak taky dedi uplne jinak nez u nas, to je pak posusnanicko.

Zajimavy to je, ale samozrejme 90% tvori normalni dedictvi, temahle spekama bych se neuzivila a ji jich nastesti malo.
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:48:12)
Kongo? maji na to psane pravo nebo zvykove?
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:49:39)
podle OZO nemeli SJM ani BSM.....prababicka s pradedou to meli nejak jinak nez BSM, brali se v roce 1920 kdysi jsem to nasla, uz si to nepamatuju
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 16:24:29)
mne teda ta predchozi pravni uprava taky prisla lepsi....bylo to jednoduche, pritom vsechno tam bylo pokryte...dneska mohou ti zustavitele vymyslet prilisne extrabuřty, ktere se pak budou slozite vykladat a povedou se o jejich vykladu soudni spory
 SleepWell 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 19:28:13)
kdyz jsem 13-lete dceri vysvetlovala, ze by mohla zdedit po prababicce dluhy, moc spravedlive ji to nepripadalo. Ptala se, jak by to splacela kdyz nevydelava. Rikala jsem, ze se domnivam, ze dluhy by pekne pockaly a v poklidu se urocily a jak zacne vydelavat, tak by rovnou zacala splacet castku nekolikanasobne vetsi. Myslim, ze se ji nepodarilo vstrebat, ze to je realny scenar, pripadalo ji to natolik absurdni, ze to nemuze byt pravda.

zaplatpanbuh zato, ze muzeme dedictvi odmitnou...
 Kudla2 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 21:37:41)
M-007,já myslím, že kdybys Ty to odmítla a mělo by to přejít na nezletilou dceru, tak by musela mít opatrovníka a ten by to v jejím zájmu jistě taky odmít, takže se nemusí bát. ~x~
 Kudla2 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 21:36:02)
Mně to ručení za dluhy veškerým majetkem DĚDICE přijde jako děsivá sviňárna, a jako ještě větší to, že v okamžiku, kdy to přijímá, to ještě není definitivní a něco se může vynořit ještě pozdějc.

Já vím, že je tam ten soupis, ale stejně mi to přijde, že to vymejšlel nějakej v lepším případě kretén, v horším psychopat ~o~

(sorry za výlev, ale přijde mi to nehorázný)
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 21:38:15)
Kudlo, mam se podivat, co k tomu pisou v duvodove zprave? jako proc to tam tak napsali?
 Kudla2 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 22:36:56)
No jestli to máš k dispozici, tak by to mohlo bejt zajímavý.
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(29.3.2018 15:28:00)
Ona se s tim duvodova zprava moc nezabyva. Tak nejak dovod, proc to ma byt ponovu jinak, nez to bylo postaru taktne preskocili. Proste posileni prav veritele.

§ 1704 NOZ říká: "Neuplatni-li dedic vyhradu soupisu pozustalosti, hradi dluhy zustavitele v plnem rozsahu. Neuplatni-li vyhradu soupisu vice dedicu, hradi dluhy zustavitele spolecne a nerozdilne."

A duvodova zprava - viz zde:

K § 1703 až 1708:
Každý dědic má na vybranou, uplatní-li výhradu soupisu pozůstalosti, anebo neuplatní-li tuto výhradu. Nemá-li dědic důvod předpokládat, že zůstavitel zanechal předlužený majetek a že jej nepřetížil odkazy, bude pro něho vhodnější přihlásit se bez výhrady soupisu, protože odpadnou náklady se sepsáním a oceněním pozůstalostního majetku. Bude však povinen uhradit dluhy zůstavitele v plné výši bez zřetele k prospěchu, který z pozůstalosti získá.
Naproti tomu tam, kde je namístě zvláštní opatrnost, bude namístě, aby dědic uplatnil výhradu soupisu (beneficium inventarii), a pak bude jeho povinnost k úhradě zůstavitelových dluhů limitována hodnotou, kterou jako dědic z pozůstalosti získal.
Je-li dědiců několik, nelze zhoršit postavení věřitele konstrukcí, že každý z dědiců bude mít vůči věřiteli jen dílčí závazek. Naopak se vychází ze zásady solidarity dědiců s tím, že ti se mezi sebou vypořádají podle ustanovení o solidárních závazcích stejně jako ti, kdo jsou k úhradě dluhu povinni společně a nerozdílně. Věřitel tedy bude moci požadovat po každém ze spoludědiců splnění celého dluhu, ten je však chráněn právem postihu. Bude-li na něm věřitel
žádat splnění celého dluhu, má spoludědic již v tomto okamžiku právo předběžného postihu (preventivního regresu), které tíživost jeho postavení zmírňuje: má totiž právo požadovat po ostatních spoludědicích, aby ho zprostili povinnosti plnit i ve prospěch jejich podílů, tedy chtít po nich, aby splnili věřiteli, co na ně připadá, případně aby ho v tomto rozsahu jinak zbavili povinnosti plnit. Splní-li spoludědic věřiteli na dluhu více, než na něho připadá, vznikne mu právo následného postihu (postihového regresu) - uspokojením věřitele mu vznikne ze zákona právo, aby mu ostatní spoludědici nahradili, co plnil na jejich podíly.

Tot v duvodove zprave vse.

Cokoliv jsme chteli s Eliasem resit ohledne NOZu (nejenom v dedictvi), tak se jen priblble pochichtaval a proc jsme to neuplatnili v pripominkovem rizeni. Ale moc dobře si pamatuju, jak pripominkovani probihalo. Bylo opravdu velke kolegium, které mělo novelu obcana resit, ve kterem byla velka spousta odborniku z ruznych sfer prava. Ale taky tam byla spousta lidi, které nikdo neznal, ale jako fakt nikdo, nevedelo se, odkud se vzali, a ti všechny připomínky smetli s tim, ze to je zpatecnicke, ze je to jenom snaha marit novelizaci, ze jsou to skudci... a když uz neslo jinak, tak proste ostatní prehlasovali.
Rikal mi prof. Svestka z fakulty - stary pan, uznavany odbornik na obcanske pravo, ze z toho poradního organu proste odesel, ze to nemá ve svých 85 (nebo kolika) letech zapotřebí.
 Kudla2 


Re: dluhy po zemrelem 

(29.3.2018 15:39:32)
Blanko, tak to je teda síla ~:( ~o~
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(29.3.2018 15:41:18)
Blanko, ano, oni na ty pripominky moc nedbali.....tehdy byl ministrem Pospisil za ODS a on tlacil NOZ+ ZOK jako silenec...neposlouchali pripominky odnikud, ani z fakulty, ani od soudcu
 Kudla2 


Re: dluhy po zemrelem 

(29.3.2018 15:42:44)
jinak za těchto okolností by snad neuplatnil soupis jen sebevrah, když se tím může připravit teoreticky i na žebráckou hůl.

A s těmi více dědici a výhradou soupisu - jak by to tedy bylo, kdyby výhradu soupisu chtěl uplatnit jen jeden dědic a ostatní ne?
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(29.3.2018 16:46:53)
Ten co uplatnil hradi do vyse ceny nabyteho dedictvi, ti co neuplatnili hradi všechno. Naklady soupisu plati ten, k jehož je to prospechu, tedy ten, co uplatnil. Bohuzel to plati i v pripade, kdy je ve hre nezletile dite. Tam se soupis musí delat ze zákona. Pokud se nenahradi souhlasnym prohlasenim dedicu, tak to jde za tim dítěte. Zas tak uplne levna sranda to není.

To by ses divila, neuplatnuje skoro nikdo. Ja jsem opravdicky soupis za 3 roky platnosti nOZu ještě nedělala.

Ono je to většinou hned jasny. Bud zadny dluhy nejsou, nebo minimalni, tak to nechteji, nebo je to tak predluzeny, ze rovnou odmitaji a je likvidace.
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:34:07)
Blanko a muzes mi napsat, ve ktere fazi notar nabizi moznost soupisu, kdyz probiha spor o urceni dedice? az po urceni dedice?
 No one 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 13:01:29)
Kudlo, ano máš pravdu, určitě můžeš odmítnout i majetek.
Myslela jsem to ve smyslu, pokud je tam hodnota majetku výrazně nižší než dluhy.

A pokud jsou pouze dluhy, bez majetku, mělo by jít řízení zastavit pro nemajetnost.
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 11:52:00)
Je to, jak pisou holky. Notar si pozve vypravitele pohrbu na predbezne setreni, kde se zjistuji zakladni udaje o moznych dedicich a o majetku.
Pak muzou nastat 3 situace.
1) v dedictvi není zadny majetek (nebo jen pouze nepatrny cca do 20 tisíc) a jenom dluhy - pak se dedicke rizeni zastavi a nepatrny majetek se vyda vypraviteli pohrbu. Dluhy se neresi - není dedictvi=není dedic.
2) dedictvi je predluzene, ale je tam majetek, pak bud
A) všichni postupne odmitnou (pokud z nejakeho duvodu nechteji dědit i s téma dluhama) v poradi podle dedickych trid - nejdriv manzel a deti, pak vnoučata, pravnoučata, rodice, sourozenci, synovci, bratranci, tety..., za nezletile musí odmitnuti schvalovat soud, az to jde státu jako odumrt. A stat nevrhne likvidaci nebo
B) do likvidace to jde rovnou - pak se neodmita. Notar většinou naridi likvidaci z moci uredni, protože navrhnout ji muze jen dedic, který neodmitne dedictvi a notari se většinou nepodari nikoho presvedcit, aby neodmitl, i když mu slibi, ze hned se vyhlasi likvidace, tak ji naridi z moci uredni. Pokud je likvidace, pak zanikaji prava všech dedicu a odmitat se nemusi.
Majetek se proda a z vytezku likvidace se uspokoji veritele v pomeru, jake měli dluhy a zbytek dluhu zustane neuspokojeno. Je to trochu slozitejsi, ale pro potřeby dedicu to myslim takto staci.
Takze se nemusíte bat, ze byste něco prosvihli. Kdyby fakt doslo na odmitnai dedictvi, tak tam je poučovací povinnost usnesenim. A to se vyhlasuje bud do protokolu, tedy musí byt ten, co odmita přítomen a odmitne rovnou na miste u notare. Nebo musí byt to usneseni doruceno do vlastnich rukou i s poucenim a tam uz je napsano, co ma ten co chce odmitnout udelat. Pozor - odmitnout se musí aktivne, když pouceny neudela do mesice nic, bere se to, jako by neodmitl (a to se rovna, ze prijal).
A ještě pozor - vzdani se dedictvi je něco jiného. Tam ten, co prijal se vzdava svého podilu ve prospěch ostatních dedicu. To ho ale nezbavuje odpovednosti za dluhy, i když nic nezdedi. Dedictvi se musí odmitnout.
 LenkaCh 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 11:59:50)
Tak rozdíl mezi odmítnutím a vzdáním se jsem nevěděla, nás se netýkalo, ale u zakladatelky to bude zřejmě zásadní.
 SleepWell 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 12:11:36)
Diky moc. O tom rozdilu jsem nevedela, to je hodne dulezity. I to, ze kdyz nekdo nebude na te schuzi a dostane jen protokol, tak to opravdu muze prosvihnout. Diky moc!
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 12:55:13)
Ne, on nedostane protokol. On dostane usneseni. To usneseni se bud vyhlasuje primo při jednani a do protokolu se zapise, jak se rozhodl - jestli prijal nebo odmítl, resp. spravne pravnicky je to odmitl/neodmitl. Nebo mu musí byt usneseni s poucenim o dedickem pravu (kde je prave napsano, co to znamena odmitnuti/neodmitnuti a jake ma následky pokud udelas jedno nebo druhy, nebo pokud neudelas nic. Usneseni se dorucuje do vlastnich rukou a nahradni doruceni je vylouceno (nemůžou ti to jen tak hodit do schránky), musíš si osobne prevzit. Prosvihnout muszes jedine, když se na to vykasles a neudelas nic, tedy odmitnout musíš aktivne.
Jestli chete mit fakt klid, tak at manzel nabehne k notarce (pote, co bude mit spis na stole, to se s ni musíš domluvit), necha se poucit a odmitne u notare do protokolu. Ale i když ani to uplny klid nezaruci. Pokud se notar vyda cestou odmitani (ne rovnou likvidace), pak odmitaji další skupiny, tedy vnoučata..., jak jsem psala vyse.
 SleepWell 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 13:37:54)
jeste se zeptam, notar je stoprocentne prideleny? Nemuze nastat situace, ze by nekdo z dedicu se snazil rizeni prevest pod jineho notare?

Pokud vim, tak notari jsou nezavisli a korupce se jim nevyplati, ale zase stryc se pohybuje v takove spolecnosti, ze by me neprekvapilo, kdyby na tatu usil nejakou levarnu (treba na nej ty dluhy nejak hodil, protoze tata by byl schopnej vsechno prodat a zaplatit je).
 77kraska 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 14:03:19)
notar je prideleny soudem....zavolas na soud, reknes jmeno zustavitele a oni Ti reknou jmeno notare...toho se pak zeptas, kdy bude narizeno jednani
 SleepWell 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 14:42:35)
diky!
Notarku uz vime, jeste to nema u sebe.
 Begonie 


Re: dluhy po zemrelem 

(28.3.2018 15:33:45)
Notar je 100% prideleny. Taky to v rizeni není notar, ale notar jako soudni komisar a vlastne je v roli prvostupňového soudu. A soudce si taky nemuzes vybrat, pridelovani je nazavisle. Třeba u nas je to tak, ze my mame ty, co k datu umrti měli bydliste v obvodu naseho soudu a narodili se v lednu nebo v unoru. Takze i kdybys teoreticky se schvalne kvůli dedictvi prestehovala, tak datum narozeni neovlivníš :-). Ale mozna jiny soudy mají ten klic, jak vybirat nezavisle jainy.

Muzes z nejakeho důležitého duvodu vhodnosti požádat o prideleni jinam (třeba, když všichni dedici bydli v Olomouci a notar je v Praze), ale to se skoro nedela. Nebo muzes namitnou podjatost, pak se to prevede jinam, ale ne, kam si to 1 z dediců vybere.
 Hanka 75 


Re: dluhy po zemrelem 

(29.3.2018 2:31:25)
Jak se řeší rozdělení SJM a dědictví, pokud zemřel jeden z manželů, který za svého života udělal a uznal svůj dluh ? Zemřelý manžel za svého života uznal svůj dluh vůči dlužníkovi-jednomu z dětí, ale pouze podepsal uznání dluhu, placení se vyhýbal a soudní cestou se to vzhledem k tomu, že jde o rodinu neřešilo.

První notář jako soudní komisař rozdělí SJM (jak asi bude postupovat když je tam majetek i ten uznaný dluh zemřelého manžela ?) a pak přistoupí k určení dědiců tj. toho druhého manžela a dětí a..? Věřitelem, který má pohledávku a uznání dluhu od zemřelého manžela-rodiče je jedno z dětí, jak má postupovat ? Uznaný dluh představuje bohužel vyšší částku a přestože pozůstalý manžel o dluhu a jeho uznání ví, tak zřejmě ani jemu ani ostatní pozůstalým se nebude řešení dluhu, který snižuje hodnotu majetku líbit a nebudou se možná vůči dítěti-věřiteli chovat příliš vstřícně.

Je možné, že by soud rozdělel SJM tak, že by pak z části připadající na zemřelého manžela nemohl být plně dluh uspokojen ? Lze se příp. proti takovému rozdělení SJM bránit ? Je možné, že soud rozdělí SJM tak, že dluh, který způsobil zemřelý manžel v souvislosti se svými aktivitami, díky nimž ale také rozmnožil SJM zařadí do části SJM zemřelého manžela a druhý manžel dostane menší část SJM (na celk. SJM se více podílel zemřelý manžel, různě podnikající, peníze vydělal, nakoupil nemovitosti, které jsou v SJM, ale také udělal dluh, který ale nechtěl hradit) ale bez dluhu. Nicéně část SJM zemřelého manžela nebude sto pokrýt dluh.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.