(9.9.2016 21:32:55) Vlaštovky pomalu odlétají, začala škola, na Rodince se debatuje o výuce dějepisu, prostě normální podzim. Co kdo z vás ví o tom, co přineslo třicet let válčení ve výše uvedených letech, jež překopaly tehdejší politickou mapu a ustavily nový řád po řekněme tři, čtyři následující století? Pár střípků: první z oněch let přinesly svržení císařské dynastie, druhý rok se císař málem připravoval opustit své hlavní město, přišla řada bitev vedených fenomenálními generály (jeden z nich byl natolik vlivný, že ho odvolali, ale nakonec si okolnosti znovu vynutily jeho návrat), vyplenění paláců v jistém starobylém městě, včetně toho královského (toho hlavně), náboženská perzekuce a vynucené konverze. Formální postavení papeže posílilo, jinak se ovšem mocenské poměry v Itálii zásadní mění... stejně jako postavení římských císařů (ve formálním i praktickém ohledu), mění se i způsob, jakým je jejich impérium spravováno.
Co dáte z hlavy? Nechte být google i wikipedii. Klidne se zkuste zeptat i středoškolských potomků, jejich odpovědi by mě zvlášť zajímaly!
Nějaké události? Jména? Co aspoň něco spojeného s naším územím? Ideologie: náboženství, imperiální snahy obnovovat staré (dávné mrtvé) říše...? Zpod jakého jha se nakrátko vymanili naši předkové, aby pod něj znovu upadli a úpěli další staletí (jak to romantizovaně líčí staré romány), než konečně vytvořili nový stát, na který mnozí dodnes vzpomínají se slzou v oku? Které mocnosti se tu střetly? Vyjmenujete aspoň tři (čtyří, pět, šest...)? Která z nich se k velmocenskému postavení pozvedla až během těch válečných let, kdy se do dění vložila ve chvíli, kdy se zdálo vše podstatné rozhodnuto? Kdo patříl k vítězů, kdo k poraženým? A kdo skončil víceméně s tím, s čím začínal? Pokud tedy nepočítáme ekonomické vyčerpání a vylidnění oblasti, ve kterých se prakticky nepřetržitě válčilo a které přecházely několikrát z rukou do rukou (mimochodem, které to byly?). Jaký náboženský směr, svého času bojovný a vlivný, v důsledku války prakticky vymizel?
A má smysl o těchto dávných událostech něco vědět, a pokud ano, proč? Pociťujeme následky dodnes, promítají se třeba některé důsledky onoho konfliktu stále i do dnešní Evropy? Nebo se z nej alespoň můžeme poučit?
(9.9.2016 21:39:02) Za nejzajímavější osobu třicetileté války považuji Albrechta z Valdštejna... Dopadl asi tak, jak si zasloužil. A taky se mi hrozně líbí, že poznali, že měl syfilis, po skoro 400 letech podle sešmatlání jeho holínek v muzeu. To když jsem vykládala v práci, tak si kolegové mysleli, že si z nich střílím.
(9.9.2016 22:19:29) 618-648 raně křesťanské období. V umění a architektuře výstavba bazilik, nějaké mozaiky. Tady období předkřesťansé.
o tisíc let později je to jiná písnička
Z osobností Komenský. Na nás to mělo dopad ten, že protestanti zdrhli, s nimi poměrně dost inteligence. Tady potlačování vlastního názoru, vzdělanosti. Myslím, že tam je kořínek toho, že jsme asi nejateističtější země světa.
(9.9.2016 22:23:14) Magrato, ono se to za prapůvod českého ateismu či spíše odporu k církvi považuje, ale já bych řekla, že to bude spíš něco v naší nátuře.
(9.9.2016 22:26:45) Já moc nevím, co je na to za obecný názor, my jsme se o křesťanství učili jako o zlu (což jsem považovala za stejné kydy jako to, že nás tu Rusáci chránili). Je to můj názor.
(9.9.2016 22:37:59) Magrato, to ano, my jsme se samozřejmě také učili o křesťanství všeobecně jako o temném zlu a veškeré dějiny byly podávány v tomto směru tendenčně a zkresleně. Moje dítě shodou okolností zrovna tuto látku probírá teď ve škole, tak jsem se zajímala, jak jim to podávají. Prý neutrálně
(9.9.2016 22:57:01) Já si to pamatuju. I to, jak byl opěvovaný Žižka jako ochránce chudých, o tom, kolik vypálil vesnic, klášerů s nevinnými mnichy a pod. nikde ani slovo.
(9.9.2016 23:06:36) Přesně tak. Husitství klasika. A Jirásek a temno. Zlý Koniáš atd.. Ale třeba o Konstantinu a Metodějovi byla stručná zmínka až před maturitou, jinak ticho po pěšině. A já si živě pamatuji, jak jsem na gymplu byla u tabule zkoušená konkrétně z tématu křesťanství a recitovala jsem tam, co nám bylo nadiktováno, klasická klišé ve stylu "chudí nevzdělaní lidé podléhali báchorkám, vychytralí vládcové je chtěli mít poslušné, dnes už je to překonáno".
(9.9.2016 23:19:05) Bible se na gymplu vůbec nebrala. Konstantina a Metoděje jsme brali, ale nevím, kolik toho bylo ve škole a kolik doma, protože otec pochází z Modré u Velehradu, kde je jim zasvěcen kostel. Děda tam dělal na vykopávkách a restauroval, babička pracovala v klášteře.Strýc o Velehradu napsal několik publikací, takže věrozvěsty mám dost zmáknuté, ale spíš z domácích debat.
(10.9.2016 9:36:02) No, je možné, že byla zmíněna, věnovalo se jí 5 minut a 4 řádky v sešitě. rozhodně bych to nenazvala probíráním. Zatajit se patrně nedala ani tehdy. Křesťanství bylo vykládáno jako tmářství a metoda útlaku. To, že v klášterech se podporovala vzdělanost a pod. nikdo nezmínil, jen, že se tam přepisovaly knihy.
(9.9.2016 23:30:03) Šuplíku, člověče, s tou literaturou máš asi pravdu, v souvislosti s počátky slovanského písemnictví se to asi probíralo v prváku. Ale každopádně jen jako jednorázová zmínka, nepamatuji si, že bychom to probírali podrobněji. Mě později právě až šokovalo, kolik podstatných informací jsem ve škole vůbec neslyšela.
(10.9.2016 0:56:19) Šuplíku, já jsem z kraje, kde se žádná valná křesťanská tradice nepěstovala a jestli nějací komunisté chodili do kostela, to vůbec netuším. Každopádně mám z dětství ze školy v paměti, že náboženství je cosi překonaného, něco na úrovni pohádek, legend a mýtů, co bylo překonáno moderní vědou a moderním politickým zřízením.
(9.9.2016 23:20:17) Anett, Cyril /Kontantin/ a Metoděj - o těch se učí na ZŠ na 1. stupni a pak podrobněji na 2. stupni.
Já chodila na ZŠ za hluboké totality a učili jsme se o nich taky. Na ZŠ i na gymnáziu. Je ale pravda, že víra a křesťanství byly podávány tendenčně. Také hodně záleželo na vyučujícím.
(9.9.2016 23:32:26) Marto, dneska se učí na ZŠ řada věcí, to já vím a jsem tomu velmi ráda. Ale za nás se určité informace taktně zamlčovaly a jiným se zase přikládal přehnaný či zkreslený význam. A připouštím tedy, že mi mohlo něco i uniknout, ale nepředpokládám, že by mi unikly informace, na něž se kladl důraz a opakovaly se po celou školní docházku.
(9.9.2016 22:50:55) maargitt, tak ono presne tisic let plus je tricetileta valka, to je k Francouzske revoluci jeste dost daleko. V tomhle obdobi uz v letopoctech netapu. Mozna je ostuda to priznat, ale nase vlastni cesky dejiny mne pred christianizaci nejak nechytly. Ramcove vim, co se delo, ale fakt jen zhruba.
(9.9.2016 21:39:02) NIC dějepis sem bytostně nesnášela, leeetopočet mi po víc jak dvaceti letech od maturity nic neříká. Pokud tot patří k všeobecnému vzdělání, jsem nevzdělanec - a hůř! Ani to nepotřebuji vědět...
(9.9.2016 22:34:22) Jestli datuje, tak o tom bych i neco vedela. Co se v te dobe delo u nas, to nemam tuseni. Resp. netrefila bych se do dat. V te predkrestanske historii mi orientace na casovy ose unika.
(9.9.2016 21:41:47) ...a můžu si k tomu tisícovku přidat? Jinak z hlavy nedám nic - myslím tedy ani po přidání. Netroufám si. Vyjmenuju mocnosti, a ony budou dvě navíc (z toho nejméně jedna tehdy neexistovala...) a dvě chybět, atd. atd.
Je dobré se to v určité době učit, vsáknout ten pojem o vlivu na dnešek, a mít to v podvědomí. Nemusím vědět konkrétně proč si co myslím... nevím, jestli mi rozumíš, píšu to hodně ve zkratce
(9.9.2016 22:01:07) Já se tady klidně anonymně ztrapním, z dějěpisu si toho moc nepamatuju. Jediné co mě napadá jsou Avaři a Francská říše, Velká Morava? Začátek středověku (velmi zhruba) Tak a jdu googlit a stydět se. a zjistit co se v tý době dělo v Číně a v Indii, tohle mě docela i baví, jenže to pak stejně hned zapomenu, co já toho už přečetla a zapomněla.
(9.9.2016 22:06:17) Tak vzhledem k tomu, že měl syn ve čtvrté třídě dějepis, byla kolem toho údobí na našem území Sámová říše a byla úspěšná v bojích proti Frankům. Z Franků si pamatuji pouze Karla Velikého, ale ten byl časově později. Taky jsem měla nedávno v rukou knihu v knihkupectví o obléhání Konstantinopole té doby, to obléhání bylo hlavně vedeno perskými vojsky. No a v té době se pomalu začínali formovat muslimové, a Arabové začali vytlačovat Peršany. Z náboženství mě napadá jenom arianismus, ale ten byl už myslím hodně na ústupu nebo pak zoroastrismus, který začal být vytlačován islámem. Tak jsem zvědavá, co vlastně Filip myslí.
Myslím, že u nás se učilo o tomhle období jenom o byzantsky říši trošku a o Číně. Doba temného a hlubokého středověku se přeskočila od Rimanu rovnou k Velký Moravě
(9.9.2016 22:20:05) Mám v hlavě rámcově to, co se dotklo našeho území a našich dějin. Detailně celý konflikt v jeho šíři určitě ne, k tomu se přiznám. A to, co vím, nemám v hlavě ani tak z hodin dějepisu (z toho jen úplný základ), ale spíš co jsem se z vlastního zájmu dočetla později. Že je znalost historie důležitá pro chápání současnosti, o tom myslím vůbec není pochyb. Čím jsem starší, tím víc si to uvědomuji a tím víc mi vadí mé mezery ve vzdělání.
(9.9.2016 22:20:17) Tak sem se ptala juniora st. - prý "zhruba" z té doby existuje první návod na výrobu střelného prachu... ale to si asi nemyslel, že? neověřeno
(9.9.2016 22:54:34) Jj, Samova rise je myslim to 7. stoleti. Samo byl francky kupec a jako prvni sjednotil kmeny, zijici na nasem uzemi. To je asi tak vsechno, co si vybavim bez Googlu.
(9.9.2016 22:54:33) "Vlaštovky pomalu odlétají, začala škola, na Rodince se debatuje o výuce dějepisu, prostě normální podzim. Co kdo z vás ví o tom, co přineslo třicet let válčení ve výše uvedených letech, jež překopaly tehdejší politickou mapu a ustavily nový řád po řekněme tři, čtyři následující století? Pár střípků: první z oněch let přinesly svržení císařské dynastie, druhý rok se císař málem připravoval opustit své hlavní město, přišla řada bitev vedených fenomenálními generály (jeden z nich byl natolik vlivný, že ho odvolali, ale nakonec si okolnosti znovu vynutily jeho návrat), vyplenění paláců v jistém starobylém městě, včetně toho královského (toho hlavně), náboženská perzekuce a vynucené konverze. Formální postavení papeže posílilo, jinak se ovšem mocenské poměry v Itálii zásadní mění... stejně jako postavení římských císařů (ve formálním i praktickém ohledu), mění se i způsob, jakým je jejich impérium spravováno."
Vzhledem k těmto indiciím a i k těm dalším, co Filip dále píše, jde o třicetiletou válku. Ale bohužel napsal ten letopočet špatně, chybička se vloudila. Mělo by tam být 1618 - 1648. Ale jinak pěkné téma. :)
(10.9.2016 10:14:14) Tak teoreticky (přiznávám se, že dějepis šel mimo mě , jeho užitečnost mi začala docházet až v dospělosti), jde možná Filipovi o vznik islámu a přerod Římské říše v Byzanc. To skorozmizivší náboženství by mohl být monofyzitismus (že Kristus má jen božskou a nikoliv i lidskou přirozenost) ... ale možná Filip myslí spíš definitivní odvrácení od římské mytologie?
(10.9.2016 10:53:01) ....Samova rise... Porazka Byzantskej rise moslimami a rozsirenie islamu ( napriklad do dnesnej Syrie). A niekedy vtedy prisiel praotec Cech na Rip.
(10.9.2016 0:23:47) Bez strejdy Googla? Těmi letopočty jsem trochu zmatená a nevím, co s lokalizací. U nás - Sámova říše - asi nějaké bitvy. Někdy v 7. století byla dobyta a zdevastována Alexandrie - tam bych viděla nedozírné škody, které můžeme pociťovat dodnes. Nějak se to sypalo v Číně a akční byl tehdy i Mohamed
(10.9.2016 8:01:05) Tak pro člověka, který to nepotřebuje k dalšímu studiu má třeba smysl vědět, že: - bylo to období starověku - v orientálním světě tehdy už existovaly státy (případně jaké), vládly dynastie, u nás jsme byli trochu zaostalejší - nebylo tu ještě ani křesťanství, atd.
Prostě takové obecné informace, které se dají.prohloubit vyhledáním v encyklopedii. Tomu se říká všeobecný přehled.
(10.9.2016 8:53:38) Ovšem otázka zněla, jestli považujeme za důležité si pamatovat letopočty. A já tvrdím, že ne. Ostatně, pokud někdo nemá fotografickou paměť, těžko si bude pamatovat všechny letopočty.
(10.9.2016 8:27:42) Na dejepis jsem tupa...ale tady by me napadl Samo (opakovani dejepisu s detmi). A jestli se nerybnu o stovku/y let, tak Spanelsko a Moros (muslimove a vsichni ti Abdarahmani) ...a jdu to vygooglit.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.