| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Pacient po mrtvici

 Celkem 19 názorů.
 Mapat 


Téma: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 10:26:15)
Maminka mé blízké kamarádky je po mrtvici. Zatím je na LDN, ale prý už jen do konce měsíce a pak si ji musí odvézt. Je na plenách, spodní část těla neovládá, jinak komunikuje a od pasu nahoru funguje. Potřebovala by rehabilitovat, ale ve vhodných zařízeních není volná kapacita. Máte někdo zkušenost, co se dá dělat? Když pominu, že RHB by jí prospěla ke zlepšení stavu, tak hlavně rodina neví, jak se o ni teď postarat, všichni samozřejmě chodí do práce. Poradíte?
 kambala pláááckááá 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 10:48:37)
řešili jsme s babkou po operaci. zaplatili jsme někoho zvenčí, kdo tam docházel
 jana 
  • 

Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 10:52:17)
Naše LDN právě s těmito pacienty pracuje, rehabilituje. Aspoň co slyším z doslechu.
 Mapat 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 10:58:10)
Oni s ní na LDN rehabilitují, ale už je tam druhý měsíc a už ji zkrátka "pakují" pryč. Já to samozřejmě chápu, že tam nemůže být do nekonečna, je to nemocniční zařízení. Aby ji rodina přivážela na RHB, to není řešení, protože někdo s ní stejně musí být i doma.
 iiiiiiiiii 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 11:14:17)
U nás pro podobně postižené občany funguje "Dům sociální péče". Zároveň funguje jako domov důchodců, přednostně ale přibírá lidi po mrtvicích, amputacích apod.
Než se však uvolní místo, musí si rodina poradit sama. To znamená většinou v zaměstnání neplacené volno nebo po domluvě změna pracovní doby tak, aby s nemocným pořád doma někdo byl. Lékař pacienta navštěvuje v rámci návštěvní služby, po domluvě lze zaplatit terénní sociální službu - cvičení, pomoc při hygieně. A čekat, až se uvolní místo.
 iiiiiiiiii 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 10:59:09)
Existují terénní sociální služby, které pacienty doma navštěvují. U nás je taxa 2 Kč/minuta času. Ale to je o důvěře. Pokud je babička nepohyblivá, asi těžko otevře.
Bohužel mrtvička před pár lety postihla moji babičku. Z nemocnice ji převezli do LDN, když se její stav stabilizoval, dohodli jsme se, že bude převezena do bližší LDN, její dcera zažádala o PnP, kterým by se hradil pobyt v zařízení. Jenže babička zemřela před převozem, takže se víc neřešilo.
Rodina by měla zažádat o PnP, trvá dlouho, než se vyřídí administrativa. A pak obvolat zařízení, starající se o postižené seniory, různé i soukromé stacionáře a zaregistrovat se. Bývají tam ale šíleně dlouhé pořadníky. Někde se přednostně berou více postižení a s přiznaným příspěvkem na péči.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 11:19:10)
Domácí péče + charita. Případně mezitím podat žádost do nějakého domova důchodců se sociální péčí.
Příspěvek na péči...
 Pam-pela 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 11:20:46)
Mapat, napíšu svou zkušenost z jiného úhlu pohledu.
Stalo se nám něco podobného, už jsem to tu psala několikrát - mamce při krvácení do mozku bylo 51, dva měsíce vůbec nereagovala, byla v bezvědomí.

Po dohodě s rodinou jsme jí tenkrát sehnala homeopatika "na míru", do druhého dne se probrala, mluvila, seděla, podle doktorů zázrak. Pak tedy následovaly operace (to byl první průšvih), shunt, pak pád na zem (v nemocnici) a tím další obrovské poškození mozku...ten byl tedy zásadní a poté se stav zvrátil k horšímu, navždycky.

Mamka byla po tom všem na LDN, ale její stav se nijak nelepšil, mysleli jsme, že potřebuje hlavně rehabilitaci a lékařskou péči, aby se dala dohromady, ale bylo to stále horší, zřejmě se "rozhodla", že tam zemře.
Pak si jí táta vzal domů, kde se její stav zlepšil hrozně moc, pečoval o ni spoustu let spolu s mobilní rehabilitací a mobilní ošetřovatelkou. Něco platil, něco zaplatily příspěvkové organizace. U nás zafungovala zpočátku i diakonie a paní, která k nám na několik hodin denně zdarma docházela - prostě dobrovolná pečovatelka.

Já bych zkusila, pokud jste tomu přístupní, i tu homeopatii, může dostat člověka do nejlepšího stavu, kam se ještě dá....u nás to bylo neuvěřitelné, do té doby, dokud se to fyzicky dál nepoškodilo - operací, pádem (chyběla jí po operaci spánková kost, takže ta destrukce po pádu byla obrovská). Myslím, že tam poprvé jsem viděla "osud"...ať se dělalo, co mohlo a výsledky byly, nějakým řízením "osudu" se stav vždy zvrátil k horšímu.

Ale hlavně myslím takový člověk by potřeboval být mezi svými, doma, pokud to jde.
Jenže každý na to nemá, je to velká statečnost a určitá oběť...
Mně teda na tom celém nejvíc vadilo, že nakonec mamka nemluvila, nedávala najevo emoce a tak, o nic nežádala...ta destrukce těla byla až druhotná.


 Mapat 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 11:51:40)
Pam-pelo: děkuji za názor. Nevím, jak je homeopatikům otevřená rodina kamarádky, ale info předám.
Já jsem před časem mrtvici řešila u osoby mně blízké, tam to bylo naopak - fyzické poškození žádné, ale problém s řečí. Zkusili jsme Tibetskou medicínu, se kterou jsme měli dobré zkušenosti u člověka s počínajícím Alzheimerem, tady ale žádný vliv nevidím. Momentálně dotyčný u homeopata řeší problémy s pohybovým aparátem (dlouhodobá záležitost, ne následek mrtvice), tak zkusím zaintervenovat, aby se zaměřili i na tu řeč, protože každodenní komunikace je velmi náročná a vyčerpává postiženého i rodinu.
Pumo: po mrtvici je asi 1,5 měsíce. Děkuji za tip na Bobath koncept, doteď jsem o tom vůbec neslyšela.
 Pam-pela 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 13:05:05)
Mapat, držím rodině a hlavně té paní palce...
Ad "alternativa" - ono každé tělo reaguje na něco jiného, určitě jsou lidi, co na ně homeo nemá přílišný vliv...zas reagují dobře na jiné věci.

Ale jen poznámka - myslím, že v té klasické tradiční homeopatii ani není potřeba se přímo na něco zaměřovat, řeší se aktuální stav pacienta - fyzický, psychický...prostě je to léčba celého systému člověka (konstituční), ne jeho konkrétních potíží (symptomatická). Je fakt, že sehnat dobrého zkušeného homeopata je problém.
A určitě to ani nejde nikomu vnucovat.

Mám dobrou zkušenost i s určitými prvky čínské medicíny atd...ale u té mrtvice se mi ta homeopatie zdá taková šetrná, jemňounká a že si to ten systém člověka sám může vyladit na nejlepší možnou míru.
Nebo autopatie, ale tam by to taky chtělo někoho zkušeného.
 Pam-pela 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 13:15:44)
...a právě mám zkušenost i s tou řečí (byť jen tuto jednu). Bylo zvláštní (teď už to píšu s odstupem), jak reagovala pomocí řeči...po probuzení ihned normálně mluvila v celých souvětích, jen byla trochu hozená mimo realitu - kde je, jaký den je, co se stalo. Bylo to opravdu 2. den po podání homeopatik (konstitučních, neřešila se pouhá řeč neb tak něco). Pak po dvou týdnech proběhla operace shuntu, i když homeopat správně předpokládal, že se otok sám vstřebá. To se stalo asi po měsíci, kdy zmizel "sám", po nějaké době, kdy byl nefunkční shunt už násilně vytržen ven. Operace sama se nepovedla a asi i narkóza nebyla přínosem.

Pak proběhly další fyzické destrukce...a řeč ustávala...klesala její kvalita - pouhé odpovídání na otázky, pak odpovídání na otázky jen ano x ne...stylem - nechtěla bys -"Ne", chtěla bys - "Ano".
Nakonec po tom pádu na ostrou hranu ustala úplně a navždycky.

Proto si myslím, že je velká šance, pokud dotyčný aspoň nějak mluví a je víceméně OK.

A ještě tedy internetem koluje poslední dobou ta zvláštní rada o konečcích prstů, ale to fakt nevím...naštěstí jsme neměli možnost vyzkoušet a doufám, že ani nebudeme mít možnost.

Tak hodně štěstí ~x~



 Puma 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 17:25:56)
Pam, co o konečcích prstů?
 Puma 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 17:34:39)
Takže je třeba kout železo dokud je žhavé. Teď má rehabilitace největší smysl a je moc důležité, jak ji kdo provádí a s jakou intenzitou.

Těmto pacientům často chybí chybí motivace a ta je alfou a omegou úspěchu, proto prostředí a lidé v blízkosti pacienta jsou klíčoví. Na začátku to ze sebe postižení sami nejsou schopni vykřesat.
 Ornelka 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 11:26:19)
Už to tady bylo řečeno, existuje služba, že dochází domů rehabilitační pracovnice, my jsme to tchyni také tehdy zařídili.
 Puma 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 11:37:28)
Mapat, jak dlouho je po mrtvici?

Jestli má rodina pocit, že je šance na zlepšení, tak zaplatit fyzioterapeuta specializujícího se na neurologické problémy, nejlépe někoho pracujícího v Bobath konceptu a nechat ho docházet domů. Pokud to není finančně možné, není od věci , aby se rodina nechala proškolit, jak s maminkou manipulovat. Zase doporučuju někoho s Bobathem, protože je to šetrné k pacientovi a velmi usnadňující pro pečovatele. Bohužel správná manipulace s nemocnými je u nás dost málo k vidění i ve zdravotnických zařízeních.:(

Ideálně zařídit pobyt v nějakém specializovaném centru, kde by ta žena dostala intenzivní komplexní terapii, a za mě zase nejlépe s Bobath konceptem (což bude v Čechách asi problém).

Jinak doporučuju být otravný a usilovat alespoň o místo na reha oddělení v nemocnici (kterékoli).

Vše se samozřejmě odvíjí od motivace pacienta a rozsah jeho postižení.
 Begonie 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 12:06:36)
Tohle je hrozny problem, mist na rehabilitaci je strasne malo a tech dobrych ještě min. Hlavne, ze se všude doctes, jak je nejdulezitejsi zacit co nejdriv, ale fakticky nemas kam se nacpat. Myslim, ze to je hrozny plytvani zdroji. Sice je spickova pece na tu akutni záchranu života - aspoň, co mam ja zkušenost. Sanitka (i s hasici) během okamziku, prevoz na specializovane centrum, hned operace a všechno a pak mesice cekas, nez se nekde něco uvolni a v mezidobi se stav jenom zhorsuje.

My jsme tatinkovi platili Malvazinky. Je to tam drahy, ale myslim, ze fakt skvely. Platilo se vic nez 30 tis./mesicne, na to taky každý nemá a vyrizeni prispevku je v radech mesicu. Ale i tak byl strasny problem se tam dostat, museli jsme vyuzit všechny konexe, které cela rodina kde posbírala. Dobry je pry naky vojensky zarizeni na Slapech, to snad jede na pojišťovnu, ale samozrejme taky silena cekaci doba.

Tata byl pak v laznich, v Klimkovicich tusim, to uz bylo snazsi, tam jako samoplatce místo sehnal dobře.

Hlavne se skoro neda dopídit nejakych informaci. My jsme pomerne v tomto zdatni, mame zdravotniky v rodine, naší mají nadstandartni financni moznosti, ale pokud si sama něco nezjistíš (a my zkouseli fakt všechno - ruzny druhy rehabilitace, logopedie, botox, takove ty elektricke aparatky na nohu kvůli chuzi, na ruku kvůli zlepseni hybnosti...), nikdo ti o tom zadny souhrnny informace neda a o tech moznostech se ani nedozvíš. Mam pocit, ze po tech 2 letech jsem uz vetsi odbornik, nez nekteri lekari a rehabilitaci. Aspon ve smyslu, ze vim, kde se ruzny moderni lecby dobrat. To nejaka osamele zijici babicka z Hornidolni vůbec nemá ~d~.
 Tarka 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 17:13:29)
Mapat, máme stejný případ v rodině, ten příbuzný byl nejdříve 3 týdny na JIP a pak týden na normálním pokoji a pak ho automaticky převezli do rehabilitačního ústavu v Říčanech, následně automaticky další 4 rehabilitační ústavy, ten poslední s šestitýdenní přestávkou. 2/3 byly luxusní, 2-3 lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, dálkovým ovládáním postele a televizí na zdi. Jenom na Slapech musel chodit do vedlejšího pokoje. Od té doby už jsou to téměř 4 roky je doma, stará se o něj manželka, 3x týdně dochází rehabilitační sestra z Most k domovu, poskytují i rofesionální zdravotní péči v domácím prostředí.
Za nic neplatili a neplatí ani korunu, všechno na pokladnu.
 Tarka 


Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 17:18:33)
Mapat,
P.S. akorát nějakou dobu platili tu stovku na den, ale to už je nějakou dobu zrušené, jinak fakt nic, dostal se i na Malvazinky a do Berouna, ty jsou fakt špičkové, jak péče, tak prostředí.
 Winky 
  • 

Re: Pacient po mrtvici 

(9.5.2016 20:16:42)
- hned: pozadat o pripspevek na peci (na urade prace), vyrizena trva ale priznaji ho zpetne od data zadosti
- Pred propustenim z LDN si nechte od tamniho dr. napsat domaci zdravotni peci, to je na poukaz na pojistovnu s muzou tam jezdit zdravotni sestry (vetsinou z nejakeho nestatniho zdravotni ji zarizeni, ktere si vyberete vy - domluvite sluzbu) az 14 dni tak casto jak napise doktor - ta sestra bude provadet zdravotni ukony (prevazy, injekce apod)
- ten samy poukaz muze napsat pote i praktik, pokud bude treba a budete dostatecne otravni a vedet co chcete
- na hygienu, podavani jidla apod je pracovnik v socialnich sluzbach, tu si sjednate s poskytovatelem sami a budete platit dle sazebniku (cca 120 kc/hod), lze i vickrat denne. Obedy dokazi dovezt nebo pripravite vlastni.
- na rehabilitaci lze sjednat take fyziotetapeuta na domaci peci, tak tez nejspise v nestatnim zdravotnickem zarizeni, placeny, jezdi ke klientovi domu.
- poradenstvi by vam meli podat na Mestskem urade kam spadate

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.