| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Financování rekonstrukce

 Celkem 15 názorů.
 vileminek 


Téma: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 19:44:38)
Potřebujeme udělat rekonstrukci domu, její cena bude odhadem 500 tis.

Máme něco málo přes 200 tis., kdyby byla velká nouze, je na účtu kontokorent 70 tis. Měsíční příjem je cca 28 tis., výdej do 20 tis.

Jak byste to řešili? V jaké výši byste zkusili půjčku, nebo radši hypotéku?
 Agatha Ch. 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 19:49:59)
První otázka: Kolik jste schopni maximálně splácet? I za cenu úspor a absolutního seškrtání rozpočtu jen na nevyhnutelně nutné výdaje?

Druhá otázka: kdy musí rekonstrukce začít?

Pokud může ještě rok počkat, odkládala bych výše spočtenou částku třeba na stavebko, právě celý rok. Dáte to? Dáte to i v budoucnu a jak dlouho?

Jo a bacha na rekonstrukce, nechci strašit, ale cena většinou přesáhne původní rozpočet, někdy dost významně.
 nekázanka 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 19:58:24)
Máme za sebou velkou rekonstrukci domu (bylo to nutné, střecha byla "na odchodu"), a během rekonstrukce se objevily nečekané věci - například chybějící překlady nad okny nebo závažné problémy se statikou (náš dům je starší než Národní divadlo :-) a jeho "tvůrci" se s některými věcmi moc nemazali). Tyhle záležitosti spolu s urputnou snahou našeho pana stavitele přesouvat rozpočtové práce do kolonky "víceprací", což se nám ne vždy povedlo uhlídat, vedly k navýšení ceny cca o čtvrtinu. Čili na fasádu nezbylo.
A to jsme si vše hlídali, v domě jsme během rekonstrukce bydleli (což bylo docela náročné, protože například zmíněné problémy se statikou si vyžádaly rozebrání jedné obvodové zdi - střecha se podložila vzpěrami - a vybudování základů), manžel denně kontroloval kvalitu provedených prací a řadu stavebnin jsme si kupovali sami v různých akcích.
Financovali jsme z hypotéky a také z mého dědictví (prodala jsem byt po rodičích), výhoda je, že jsme vybudovali půdní vestavbu, kde máme dva nájemní byty. Čili hypotéku platíme z nájemného. I tak to bylo hodně náročné.

 vileminek 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 20:12:52)
Agatho, děkuji. To zní rozumně, zkusím to ještě propočítat tahle. Jako ne že bychom museli začít příští měsíc, ale už mám toho věčného nedodělaného staveniště plný zuby
 Agatha Ch. 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 20:16:00)
jo a ještě bych zkusila probrat, co se doma už nehodí a dalo by se případně zpeněžit... každá vlastní kačka dobrá, ta půjčená se musí draze zaplatit...
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 20:01:43)
no, já bych to rozhodně řešila hypotékou, kontokorenty mají úrokovou sazbu i přes 20%, s hypotékou se klidně dostaneš na dejme tomu 5%, když to hodně přestřelím, a ty úroky v takových částkách dají fakt dardu peněz ~;)
 Persepolis 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 20:02:22)
Určitě bych to neřešila kontokorentem. Zkusila bych hypotéku nebo úvěr ze stavebka. jestli nemáte na stavebku nic naspořeno, tak hypotéku, protože překlenováky jsou dost nevýhodné.
Ještě je možnost, že těch 200 tis. vložíte do stavebního spoření a pak si vezmete řádný úvěr.
Zkuste se poradit s nějakým finančním poradcem.
 vileminek 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 20:08:56)
stavební spoření máme jen vedené na dítě, což je dost k ničemu:-/

Ale vložit těch 200 na nové a vzít úvěr mne nenapadlo, díky za tip

Ten kontokorent jsem psala spíš proto, že ne, že bych ho chtěla na rekontrukci čerpat, ale spíš, že když jsme uvažovali dát celých těch 200 do rekonstrukce a hypotéku/úvěr na 300, že by v nouzi největší bylo ještě kam sáhnout

 Agatha Ch. 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 20:13:00)
ty jo, tak to nevím, jestli je výhodnější vrazit do stavebku už dané úspory a pak si vzít úvěr, nebo si vzít jen úvěr na to, co vám chybí... to by chtělo asi někoho, kdo tomu rozumí, s finančníma poradcema mám ale problém, nejsem si jistá, zda jsou skutečně nezávislí
 magrata1 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 21:27:16)
žijeme již 7 let v rekonstruovaném (po celou dobu postupně) domku. Je to o nervy. Ale protože vím, jaké je to právě s půjčkama, zvážila bych:
je nutná celková rekonstrukce v hodnotě 500 tis.?
1/ může-li se udělat teď část (proinvestovat to, co máte) a zbytek časem? -V tomto případě bych si pečlivě zvážila, co mě nejvíc trápí a co mi nejvíc usnadní život, když to zrekonstruuju. My jsme nechali koupelnu a záchod na později a den ze dne mě to víc deptá, nejde to tam pořádně umýt, keramika je už olezlá a nikdy nevypadá čistě, zlobí nás odpady...-prostě každodenní opruz
2/ nejde to udělat po částech, ale 1-2 roky to počká- škudlila bych až na dřeň a našetřila co největší částku. Aspoň budete mít tréning v úsporném životě při případné půjčce a jejím splácení
3/ nejde udělat po částech, nepočká (špatná střecha, statika...)- vzala bych si hypotéku, obešla všechny banky a nechala si udělat nabídku a vybrala tu nejvýhodnější. Hypo bych si vzala tak o 50tis. víc, než je předpokládaná investice, protože nevím o nikom, komu by se rekonstrukce vešla finančně do původního finančního odhadu.
 kambala pláááckááá 


Re: Financování rekonstrukce 

(28.12.2013 22:51:04)
počítej s tím, že se ti všechno prodraží

původní rozpočet se mi prodražil cca o čtvrtinu
 NovákováM 


Re: Financování rekonstrukce 

(29.12.2013 0:54:20)
kambi - my jsme ze stěhování jedné příčky vlítli (ale čistě náhodně jsme peníze měli a našli jsme čistě náhodně super firmu) do kompletní rekonstrukce :-D, prostě do toho vrtli a už to lítalo.

Takže x násobky, ale byla jen otázka času, kdy se v chaloupce z roku 1860 něco vykulí :-D

Ovšem už jsme k tomu nezvládli postavit svůj dům, na ten máme úvěr.
 kambala pláááckááá 


Re: Financování rekonstrukce 

(29.12.2013 11:10:54)
Terez, tak po pravde, kdybych si nenavymejslela pakarny typu kulata sklenena zed z luxfer a velkoformatovy obklad (2x3 metry)a pod, tak by to nevyslo tak draho. ale jak rikas ty, bydlim dobre, dalsich 10 let se na to nemusi hrabnout a mam to PRESNE tak, jak jsem bydlet chtela. proste jsem se vzdala vsech kompromisu na ukor penez, aby to neemusely byt kompromisy na ukor toho, co jsem chtela
 NovákováM 


Re: Financování rekonstrukce 

(29.12.2013 0:52:13)
Souhlasím s příspěvky, že to vždycky "vyletí" - otázka je také, jak je dům starý rozvody atd.. a to pak lítají numera. Vlastní zkušenost.

Radím ale vyřídit hypotéku či úvěr ze stavebního spoření /můžeš dostat úvěr i bez toho, že bys spoření měla a cokoliv naspořeno, ale překlenovací úvěr je poměrně drahý/, kdyby se něco "vykulilo", abyste to prostě dotáhli, jak potřebujete.

Na co nejdelší splatnost, aby se nenavýšilo úročení a s možností mimořádného splácení.
To je čistě moje osobní zkušenost, možná nesmyslná úvaha a velmi pocitová, my máme úvěr na kratší dobu a vysoké splátky a je to velmi zavazující (a psychicky náročné), přesto vkládáme mimořádné vklady a měsíčně hradíme více než musíme, abychom se ho brzy zbavili.

Ale pocit, že to vyjít nemusí prostě není moc příjemný.
 Jája 
  • 

Re: Financování rekonstrukce 

(29.12.2013 3:13:56)
Pročetla jsem celou diskusi.
a) 500.000,- není taková částka, abyste ji s Vašimi příjmy neutáhli.
b) Není pravda, že překlenovací úvěry ze stavebního spoření jsou nevýhodné. Mám úvěr ze SS od Lišky, byl na 500.000,-, úrok má 4,8%, splatnost se předpokládá 18 let. Ve stejné výši byl i překlenovák, ten mi dali, když na účtu bylo naspořeno převratných 630,- Kč. Dneska zbývá doplatit nějakých 200.000,- Kč. Fakt je, že když byl úvěr v překlenovací fázi, snažila jsem se tam nacpat maximum, abych se rychleji dostala na řádný úvěr. Takže měsíčně jsem na stavebko cpala taky 8.500,-, a to jsme tenkrát neměli takový příjem, jako máš ty. Na všechno zbytné jsem hodila brzdu a chovala se hůř než Harpagon. Celková doba splácení úvěru se tak dostane na nějakých cca 12 let.
c) Poohlédla bych se ještě jinde. Jsou úvěry na bydlení, o kterých se moc neví. Třeba u nás existuje úvěr, který administruje obec a který je určený na rekonstrukce starších domů v osobním vlastnictví. My si ho brali, splatnost byla 10 let, úrok 3% (ale byly i úroky nižší, záleželo na tom, na co jsi úvěr použila. Nejnižší úrok byl 1%, na to se nikde jinde nedostaneš). Podmínkou bylo 50%-ní kofinancování, to nám zajistilo právě to stavebko. Když jsem se ptala na to, kde se vzaly zdroje na tyto úvěry, zjistila jsem, že zdroje poskytl státní fond pro rozvoj bydlení těm obcím, které si o peníze požádaly. Ten taky vydal rámcové podmínky pro přidělování úvěrů, které bylo třeba splnit. Ale přidělování úvěrů je už v rukou obcí. Proto ti nepíšu přesné podmínky, protože ty se liší obec od obce. Tenhle úvěr jsme měli už 2x. Obec vypisuje výběrové řízení každý rok a nové úvěry jsou přidělovány z peněz, které byly z fondu půjčeny a zase se do něj postupně ve splátkách vrátily. Protože budeme ještě rekonstruovat dál, chci o tenhle úvěr ještě znovu požádat. Třeba na zateplení má úrok 0%, splatnost 15 let a můžu ho dostat ve výši 50-300.000 na objekt. Neber to za tyhle peníze! Navíc to má výhodu, že čerpání tohoto úvěru se nedostává do různých bankovních nebo nebankovních registrů, takže si vedle toho můžeš vzít i hypotéku. Já si o něj žádala v době, kdy jsem měla úvěr ze stavebka a neprozřetelně jsem navrhla jako zajištění úvěru zástavu nemovitosti. Překvapivě to Lišce nevadilo (ona jako 1.zástavce totiž musela dát svolení k zápisu 2.zástavy v pořadí), na centrále mi řekli, že nemají námitky, protože úvěr zvyšuje hodnotu zastavené nemovitosti.
c) Jestli ti můžu poradit, tak nepoužívej ani kontokorent ani jiné druhy úvěrů, jsou drahé. To si nech jako rezervu na to, co nepokryješ levnějším stavebním úvěrem. A počítej s tím, že i pro tyhle peníze se využití najde.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.