| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Péče o pupek novorozence

 Celkem 32 názorů.
 Mab 


Téma: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:03:07)
Chtěla bych se zeptat, za jak dlouho odpadl u vašich novorozenců mumifikovaný pupeční pahýl?
Pokud máte na výběr, čemu dáváte přednost - snesení skalpelem nebo přirozené mumifikaci a odpadnutí pupečníku? A dali vám vůbec na výběr? A vysvětlili proč preferují jednu nebo druhou možnost?
Čím a jak často jste ošetřovali pupek (ať už snesený nebo mumifikovaný). Kdo vás v péči zaučoval a bylo to pro vás dostačující?

Dělám si takový malý osobní průzkum co je pro maminky nejpříjemnější a jaké jsou reálné zkušenosti. Z teoretických možností toho mám nastudované dost. Praxe zde a v západní Evropě je jiná než praxe např. v USA (rozvojové země neberu v úvahu). V USA se nyní ani nedoporučuje používat desinfekci. V ČR se většinou pupeční pahýl snáší skalpelem a ošetřuje lihobenzínem. Co vyhovuje vám a proč?
 Len 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:07:06)
Mab, v UK se nechava pupik odpadnout a vlastne se doporucuje na nej nesahat, zadna dezinfekce, nic. Plenky pro novorozence maji vyrizly okraj pro pupik. U mych obou deti odpadl az po trech-ctyrech tydnech, trvalo to nezvykle dlouho. Rezat bych ho nenechala.
 Siddhártha 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:16:29)
Odpadnutí. HOjilo se to rychle. U první dcery jsem byla nezkušené jelito a tedy odstraněno skalpelem, dezinfekce...děs.

Dovolím si to přirovnat ke strhávání strupu.
 ChemicalJane + 4 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:27:16)
u obou jim ho vzali v porodnici.. na výběr jsem nedostala
u dcery, které byl vzat tuším druhý den, pupík krvácel asi týden, ale nijak masivně, ale trocha krve tam byla, to jsme čistila ten týden při každém přebalování, pak týden čistit 3x denně, do měsíce 1x denně.. bylo to první dítko.. čistila jsem.. vše OK
u syna - brali mu ho o víc jak den později, nekrvácelo mu to, týden jsem mu to čistila 3x denně a pak už dle potřeby

suma sumárum - když už "násilím" brát, tak co nejpozději...
jak se říká, že je to bolí - to nemohu potvrdit, ale ani vyvrátit.. moje děti to oba prospali, takže fakt těžko soudit
 Len 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:34:41)
Moje deti ho urizly nemely ani jeden a presto maji naprosto jiny tvar pupiku, syn tam ma dirku, dcera ho ma jakoby vyhrezly, myslim, ze je to spis na nahode.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:54:08)
mandelinko, první a třetí dcera - pupek stejný, jeden snesený, druhý upadlý. Druhá dcera - snesený, nejrychleji zahojený, a má tam vyhřezlinku.
 Petra+Kačenka 4/06+Ondra 2/10 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:34:34)
Ani jsem netušila že si člověk může vybrat...
Obě děti to prospaly a tak si myslím že na nich nebylo pácháno žádné násilí. Nijak zvlášť nekrvácely a jen jsem čistila líhem.
 La Pepa 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:45:39)
na moje vlastní přání jsem u obou dětí nechávala upadnout, přišlo mi zbytečné do dítěte píchat a řezat, když to není nezbytné. Poprvé měli i ve velmi alternativní porodnici kupu řečí, ale respektovali to. U druhého dítka došlo ke konfrontaci ohledně něčeho jiného a po té mě už respektovali. Rodila jsem v parném létě, žádné problémy jsem nezaznamenala, jen asi den před odpadnutím jsem chytla pokažné nerva, zda je to OK (bylo to nějaký 7-10 den po porodu).

Občas jsem potřela lihem, aby lépe vysychal. Podstatně lepčí bylo ošetřování pupečníku podvázaného tkanicí, než tou plastovou svorkou, ta hrozně překážela.

Pupíčky maj obě děti krásný, ale možná to jako matka vidím nekriticky :-)
 Žžena 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:50:07)
Nechala jsem pahýl přirozeně odpadnout, vzhledem k tomu, že rodila ambulantně, tak v porodnici ani snášení pahýlu s naším dítětem neřešili. Jinak kdybych tam zůstala, tak bych taky požadovala, ať to nesnášejí skalpelem.
Zarazilo mne ale porodniční ošetřování pahýlu (a PA co u mne pak byla doma se s tím musela popasovat), nechali tam synovi 10 cm pupečníku, na tom plastová svorka a ještě guma, čili samo o sobě už dost "prvků" a navíc se to mělo při každém přebalování obalovat do gázy a ta pak zalít dezinfekcí. Takže na pupku balík mokré gázy (plus plína plus oblečení) - neprodyšná vlhká kombinace.
PA doma jen kroutila hlavou, gázu vyhodila, zbytek pupečníku zkrátila jen na kousek, takže to pak bylo volné a dýchalo. Čistila jsem to kolem pahýlu vatovou tyčinkou s lihem. Pahýl odpadl 7 dnů po porodu, vše bez problémů.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Péče o pupek novorozence 

(19.3.2011 23:56:52)
Dvě děti - snesený, u druhé prakticky hned zhojený, u první ještě dlouho ttochu krvícel a nakonec odpadl jetě malý zbytek. Třetí - nechaný upadnout, postupně jsem ho zkracovali, jak schnul, upadl nevím kdy, po 5-7 myslím. Nevnímala jsem nějaké výrazné rozdíly v péči.
 KlaudieS+M+E 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 1:25:46)
Synovi ho snesli skalpelem 2. den po porodu. Ani jsem o tom nevěděla, najednou byl bez pupíku. Na výběr mi nedali. Ošetřovali jsme lihem a betadinem. Péči o pupík vysvětlila dětská dr.
 KlaudieS+M+E 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 1:25:46)
Synovi ho snesli skalpelem 2. den po porodu. Ani jsem o tom nevěděla, najednou byl bez pupíku. Na výběr mi nedali. Ošetřovali jsme lihem a betadinem. Péči o pupík vysvětlila dětská dr.
 kili 
  • 

Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 8:35:39)
"V ČR se většinou pupeční pahýl snáší skalpelem a ošetřuje lihobenzínem"

Skutečně ?
 Mab 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 10:11:35)
Kili, možná jsem svůj odhad přehnala, ale u nás v Severočeském kraji se ve všech nemocnicích standartně snášel, nyní se časy postupně mění. V naší nemocnici jsme snášení pupků přestali minulý týden. A tak mne zajímá, jak se pak pečuje matkám doma a jaké mají zkušenosti. Naši PLDD jsou z toho takový mírně rozpačití. Matkám na výběr u nás nikdo nedával v tom smyslu, že by se jim nabídly obě varianty. Spíš se řeklo, takhle se to u nás dělá, souhlasíte? Kdo nesouhlasil, zapsalo se do karty a pupek se nestříhal. Od minulého týden je to naopak, pupek se nestříhá, jen pokud by o to někdo žádal. Vidím pupky jen v porodnici a tam vypadají velmi dobře, pečuje matka dohromady s novor. sestrou, ale jak to pokračuje doma už pak nevidím, tak se radši ptám.
 kili 
  • 

Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 10:36:23)
- já jen že snášení piupečního pahýlu skalpelem není nejčastější a desinfekce lihobenzinem je - bych řekl - jen velmi vzácně, ba si myslím, že vůbec ne

- rozpačitost PLDD chápu, ponechávat pupeční pahýl mumifikaci a samovolnému odpadnutí nemám za smysluplné - a to jsem (jak jsem dříve napsal) byl na studiích veden Teyschlem a jeho školou. Pro PLDD to především znamená vědomí risika infekce a tedy omphalitidy, což není zrovna banální nemoc. Snesení není spojeno s bolestí.

- záznam o odmítnutí snesení pupečního pahýlu je vhodný forensně
 Mab 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 22:04:27)
Kili, jak tak koukám na odpovědi, tak snesení skalpelem je velmi časté a doporučení desinfekce lihobenzínem je také časté.

Riziko omphalitidy, resp. hojení pupečního pahýlu sleduje PLDD tak jako tak, ne? Při samovolném odpadnutí se udává větší riziko granulomů či riziko ophalitidy. Při snášení skalpelem je naopak větší riziko krvácení, přerušení ductus omphaloent., riziko omphalitidy je menší, ale je také. Všechna tato rizika jsou velmi malá. Navíc snášet pupečník skalpelem se dá dělat až v určitém věku, kdy je aspoň zčásti hezky zaschnutý - což bývá tak 3. den po porodu. V dnešní době chce většina matek co nejdřívější možné propuštění, při odstraňování pupku skalpelem se doba může lehce prodloužit.

Pro zajímavost, jak to chodí na vašem odd. a proč?
 kili 
  • 

Re: Péče o pupek novorozence 

(21.3.2011 6:34:43)
- no jen jestli ty Vaše respondentky jsou si tak
jisty tím skalpelem (ale budiž, někde a jistě ne
většinově je používán) a zejména tím lihobenzinem

- PLDD snad sleduje dítě, nicméně různě často

- větší risiko
-- krvácení - to nevím kdo něco takového udává
-- přerušení ductus omphaloenterici ? To je
pozoruhodné. Kde jste to vyčetla ? Moc si to
nedovenu představit až na naprosto vzácné typy
jeho persistence, při nichž by to ovšem bylo
spíše přínosné než na škodu

- risika jsou malá jak u koho, hlavně zbytečná

- nevím, že by většina matek chtěla co nejdříve,
u nás matky chtějí něco jiného a přání ponechat
pupeční pahýl je zcela vyjímečné
 Mab 


Re: Péče o pupek novorozence 

(21.3.2011 19:11:37)
Kili, maminkám, které tu píší věřím, nemá důvod nevěřit. Jinak za severočeský kraj: Ústí - cca 3 den odstranění skalpelem, desinfekce lihobenzín, Děčín - skalpel, SoftaseptN, Litoměřice - skalpel, SoftaseptN, Kadaň - desinfekce jen před snesením skalpelem, jinak bez desinfekce, Most - skalpel, lihobenzín, Teplice - mumifikace, na požádání odstranění nůžkami, desinfekce lihobenzínem při mumifikaci i odstranění.

Jinak jste mi neodpověděl, jak to děláte na vašem odd. Tak pokud mi ještě doplníte vaše zkušenosti budu ráda.

K těm komplikacím kopíruji:

Zdroj: Pediatrie pro praxi 2009, 10(4), 233-236 - doc.MUDr.Zbyněk Straňák, CSc, MBA, Ústav pro péči o matku a dítě, Praha

Novorozenci jsou propouštěni v ČR podle zvyklostí pracoviště s chirurgicky odstraněným pupečním pahýlem (umbilektomie) nebo postupně mumifikujícím
pahýlem ponechaným in situ. Zvolené metody mají každá určité výhody i nevýhody.

Komplikace, které po chirurgickém odstranění pupku mohou nastat, jsou relativně vzácné: profuzní krvácení z pupečníkových cév (může k němu dojít i později za 1–2 dny po odstranění, např. při sepsi), přerušení perzistujícího omfaloenterického
duktu v relativně nepřehledném terénu a následný vznik peritonitidy, bakteriální
infekce a vznik omfalitidy, alergické kožní reakce na leukopor. Výhodou chirurgické intervence je okamžité řešení potencionálního problému.

Aktuálním trendem je však nechirurgický přístup se spontánní mumifikací a odpadnutím
pupečníku.

V metaanalýzách nebyl prokázán rozdíl v účinnosti lokálních antiseptik (alkohol,
triple dye, sulfadizine stříbra, acraflavin, jodin, chlorhexidin a gentiánová violeť). Aplikace lokálních antibiotik (bacitracin, nitrofurason nebo
tetracyklin) nezlepšila výsledky péče o pupeční pahýl. Expektační postup je však náročný na opakované návštěvy dětské sestry a při dlouhodobé separaci mumifikovaného pahýlu také na psychiku matky. Předpokládaná doba odpadnutí pahýlu je 6–10 dnů.

Z výsledků studií vyplývá, že nelze jednoznačně upřednostnit žádný z uvedených přístupů, ani optimální frekvenci či dobu trvání léčby. Jediné, co lze jednoznačně doporučit, je udržování pupečního pahýlu v suchu a čistotě.
 kili 
  • 

Re: Péče o pupek novorozence 

(22.3.2011 1:51:11)
- nebráním Vám věřit čemukoli

- aktuální trendy jsou různé

- nejen že lze, ale je i nezbytné jeden z možných postupů upřednostnit

 Ještěrka+3 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 9:05:18)
Já teď zrovna řeším, co si vybrat a vlastně ani nevím, zda mě vybrat nechají, nevíte, jak to chodí v Podolí? Rodila jsem tam sice už dvakrát, ale tenkrát jsem to neřešila, bohužel, protože dcerce do pupíku zanesli infekci a ve 3 týdnech musela pod narkózu na vyčištění :-( To už bych opravdu nerada zažila, takže tentokrát se spíš kloním k odpadnutí, ale vím, že praxe je tam jiná..
 La Pepa 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 9:12:12)
v Podoli 2007 rozhodne na vyber nedavali, ale pokud jsem jim to nahlasila, celkem bez kecu to respektovali, ovsem chtelo by, aby ten pupik jen podvazali gumou, ta svorka opravdu hrozne prekazi. Jen je videt, co je v CR obvykle, ani pediatri si s tim moc rady nevedi.
 Ještěrka+3 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 9:39:49)
Díky, já taky rodila 2007, ale tenkrát mě ani nenapadlo to s nimi řešit, protože u prvního syna žádný problém se snesením nebyl.. jen mi přijde, že to tam dělají dost předčasně. Poradím se s dětskou dr. a uvidím, co ona na to.. Když jsem s dcerou byla pak několik dní v Motole díky té infekci, říkali, že se to stává poměrně často ~q~
 TeriRez+3 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 9:51:32)
Ivet, dle mého nemají právo dělat zákrok, se kterým nesouhlasíš. Pokud by s tím měli velký problém, tak se prostě od svého dítěte "nehneš", nebudeš ho dávat z ruky bez Tvého dozoru a ohlídáš si tak, aby to neudělali "za Tvými zády". ~d~
 VERI + V6/08 + bříško 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 9:46:30)
Mám kamarádku v Itálii, tam se taky nechává odpadnout, říkala něco o několika týdnech od porodu..
 Suza007 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 9:52:25)
U prvního dítka první paní doktorka říkala, že si můžu vybrat. Další den nastoupila jiná paní doktorka a ta prostě konstatovala, že už můžou pahýl pupíku odříznout a taky to udělala - jo byla tam možnost ozvat se, že nechci, ale vyloženě na výběr jsem nedostala. A u druhého mi taky nikdo na výběr nedal.
Jenom mi řekli, že to mimčo nebude bolet. A že se má ošetřovat lihem, moje PA radila mateřské mléko.
 TeriRez+3 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 10:03:02)
U prvorozeného jsem o tom vůbec nic nevěděla, takže asi druhý den mu ho snesli skalpelem. Čistila jsem pak lihem, už si nepamatuju, jak dlouho se mu to hojilo.
U druhorozeného jsem se o to předem také nezajímala, nějak mě to vůbec nenapadlo. Když se mě pak dětská v porodnici ZEPTALA, zda ho chci nechat odpadnout nebo snést, byla jsem tak překvapená, že jsem jen řekla, že nevím, že si to promyslím.
A začala jsem lovit v paměti, co jsem kdy na tohle téma četla a slyšela. Pak mi došlo, že doma rozeným dětem přeci taky nikdo nic neřeže, u zvířat to samé... a měla jsem jasno.
Nicméně když se mě doktorka druhý den zeptala znova, tak jsem se pro jistotu zeptala, jaká je péče při přirozeném odpadnutí. Vše mi vysvětlila, řekla v jakém případě neodkladně na pohotovost...

Pahýlek odpadnul sám 6.den po porodu. Také měl na šňůře tu plastovou svorku, takže jsem se trochu bála, aby se to tím nestrhlo. Plenku jsem zapínala ohnutou pod pupíkem. Čistit lihem jsem začala až po odpadnutí. Měl na tom takový skoro odloupnutý stroupek, který 10.den po narození opatrně lihem a štětičkou odstranila PA, aby mohl pupík dýchat a lépe se hojit.

Co jsem se bavila s jinou maminkou, tak té možnost nechat pupík odpadnout vůbec nedali...
ehm, evidentně jsem měla nálepku "té alternativní", tak se ke mně chovali automaticky jinak ~t~~t~ Jo, bylo to v Benešově :)
 Mab 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 10:14:22)
Jinak i u nás jsou k dispozici plenky s vyříznutím na pupík, aby větral. A místo svorky mám také radši gumičku, ale to záleží na porodnici.
 Baba Jaga 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 10:30:43)
Já měla obě děti v USA a říkali nesahat na to, dokud to neodpadne. Nedesinfikovat, nenamáčet, prostě počkat. Odpadlo to za dva týdny, nebyl nejmenší problém.
 anavel + 3 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 12:34:28)
Dva syny jsem rodila v UK, tam nechavaji pupecni pahyl odpadnout. Nikdy jsme s tim nemeli problem, oba synove maji krasne pupky. Pred 3mi tydny jsem rodila dceru v Cechach, chtela jsem jit z porodnice o den driv, ale nechteli me nechat kvuli rezani pupiku, nakonec jsem se s nima domluvila, ze dceri pupecni pahyl necham odpadnout, coz je pro me stejne lepsi, neb s tim mam uz zkusenosti a prijde mi to mene drasticke. Jedine jine bylo, ze jsem ho mela dceri cistit lihem, coz jsem ani u jednoho ze synu nedelala. Kazdemu pupik odpadl do 3 tydnu, dceri zrovna vcera ~:-D
 Hudba Ainur 


Re: Péče o pupek novorozence 

(20.3.2011 14:34:08)
Na výběr mi nedali - skalpel a následná desinfekce lihem.~:( Pupíky mají děti různé - někdo vyhřezlý, někdo hezky zapadlý, hojilo se jim to také individuálně.
 Gordita 


Re: Péče o pupek novorozence 

(21.3.2011 15:08:02)
Prvorozený se narodil v Belgii, nechalo se to odpadnout, žádné čištění mi v porodnici nedoporučili, na UK internetu jsem se dočetla, že se nemá dělat nic, jen čekat, a že pokud se to čistí lihem, tak se nic neurychlí, takže to nemá smysl. Odpadnul mu asi po týdnu.
Druhorozená se narodila ve Španělsku, to samý, odpadlo to po 9. dnech, pak ještě asi týden nebo dva z pupíku šla uschlá krev, dostala jsem na to antibiotický prášek, aplikovala asi dvakrát a od té doby žádný problém.
Oba mají pupíky zdá se v pohodě.
 Nana*81 


Re: Péče o pupek novorozence 

(18.9.2011 22:31:26)
Mám dotaz, to se tedy miminko nekoupe celou dobu než mu to odpadne ten pahýlek?

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.