Co jíst, když chcete zhubnout
(z knihy Co jíst, když…, Jarmila Mandžuková, 2001
„Hubnoucí“ potraviny:
Látky cholin a inositol, které jsou obsaženy v sóje a jejich produktech, regulují hladinu cholesterolu, zabraňují usazování tuků a pomáhají nám hubnout.
Při shazování kilogramů by měly být ve vašem jídelníčku zastoupeny především celozrnné produkty, rýže, okurky, meloun, dýně, karotka, špenát, chřest, celer a kysané zelí. Mají málo kalorií, jsou bohaté na životně důležité látky a přitom nás dokáží rychle a na dlouhou dobu zasytit.
Grapefruidy si získaly věhlas i oblibu jako ovoce pro zdraví velmi prospěšné. Obsahují málo kalorií a výzkumy mimo jiné potvrdily, že urychlují látkovou přeměnu a určitě by měly být v jídelníčku všech hubnoucích, neboť pomáhají snižovat nadváhu.
„Hubnoucí“ vitamíny, minerály a další látky:
Chrom pomáhá udržet normální hladinu cukru v krvi a předchází tak výkyvům, které může vyvolat přejídání.
Potraviny se zvýšeným obsahem draslíku povzbuzují látkovou výměnu a odbourávání tukových polštářků.
Strava bohatá na vlákninu dodává objem, který vyvolává pocit nasycení a snižuje svíravé pocity hladu. Dobré je půl hodiny před jídlem sníst 3 lžičky nasucho osmahnutých a vychladlých pšeničných otrub namočených v odstředěném mléku nebo jogurtu.
Rady na závěr:
Jezte jen když máte hlad! Naučte se rozeznat opravdový hlad, chuť a „uzobávání“ z nudy. Nedopusťte, aby se hlad stal pouze vzdálenou vzpomínkou a přejedenost trvalým stavem.
Jídlo, lék na emoce? Přestaňte jídlo využívat pouze ke kompenzaci nálady, jako odměnu nebo trest.
Kolikrát denně jíst? Zcela optimální stav je, když se naučíte jíst menší porce čtyřikrát až pětkrát denně přibližně každé tři až čtyři hodiny.
Dostatek tekutin! Nedostatek vhodných nápojů může podstatně zbrzdit spalování vašich tukových vrstev.
Nezapomínejte na pohyb! redukce hmotnosti pouze úpravou stravy trvá zhruba třikrát déle než když přidáte ještě pohybovou aktivitu. Čím více svalové hmoty máte, tím máte rychlejší metabolismus, tím více můžete jíst a tím více tuku spálíte.
chrom – sušené potravinářské droždí, pekařské droždí, telecí játra, celozrnná mouka a otruby, pšeničné klíčky, brambory, kukuřice, černý čaj, med
draslík – sója, fazole, čočka, arašídy, obilné klíčky, sušené švestky a meruňky, datle, kokos, lískové oříšky, vlašské ořechy, mandle, rozinky, jogurt, houby, brambory, špenát, paprika, telecí maso, vejce, jablka, hroznové víno
vláknina – viz níže |