| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Dost se to tu řešilo. Kopiruju uzamceny zajímavý článek na Idnes.


Genderová léčba dětí a dospívajících stojí na vratkých vědeckých základech. Tak zní hlavní závěr analýzy, kterou ve středu zveřejnila uznávaná pediatrička Hilary Cassová. Hormonální léčbu adolescentů v posledních letech omezilo pět evropských zemí, naposledy Anglie.
Pro většinu mladých lidí nepředstavuje léčba nejlepší způsob, jak se vyrovnat se stresem spojeným s jejich genderem,“ konstatuje analýza, na které všeobecně respektovaná odbornice pracovala čtyři roky. Podrobně v ní rozebrala fungování center pro genderovou identitu a rozvoj (Gender Identity and Development Service čili GIDS).

Do zařízení fungujících pod hlavičkou státního zdravotního systému NHS míří v posledních letech čím dál víc dětí, které zažívají takzvanou genderovou dysforii – laickými slovy úzkost vycházející z faktu, že se nedokážou identifikovat se svým pohlavím. Časté řešení stresu představovalo podávání hormonů, které zablokují rozvoj puberty.
Genderová centra NHS u každého dítěte postupují podle interních směrnic. Ty se ovšem podle analýzy Hilary Cassové opírají o vědecké studie, jejichž kvalita je přinejmenším diskutabilní. Z více než stovky vědeckých prací o blokátorech puberty a hormonální léčbě dětí se za vysoce kvalitní dají označit jen dvě.
Analýza vypracovaná na prestižní univerzitě v Yorku proto konstatuje, že zatímco klasická medicína se opírá o moderní vědecké poznatky, klinickou expertizu a zájmy pacienta, pilíře genderové léčby stojí na „chatrných základech“. „Zdravotníci a odborníci by měli vzít v úvahu nízkou kvalitu a vzájemnou provázanost publikovaných směrnic pro léčbu dětí a dospívajících, kteří zažívají genderovou dysforii,“ stojí v analýze
Dosud nejdůkladnější publikovaný rozbor genderové léčby dětí a dospívajících vzbudil v Británii mimořádný rozruch. Není divu, práva translidí se stala jedním z nejbouřlivějších bojišť kulturních válek, jak ostatně dokládají spory kolem J. K. Rowlingové nebo česká kauzička kolem „zakázané“ knihy Nevratné poškození.
Reakce britských médií proto závisí na tom, k jakému křídlu politického spektra se hlásí. Konzervativní deník The Daily Telegraph v komentáři oznamuje, že zpráva Cassové „naplno ukázala, co jsme o vymývání mozků transsektou už dávno věděli“. The Times nabádají vládu, aby „lékařské experimenty“ na dětech zcela zakázala, a obviňují NHS, že podlehla agresivní lobby transaktivistů.

Dalekosáhlé dopady módní vlny

Liberální média jako The Guardian zdůrazňují nejistotu a obavy v řadách pubescentů, kterými cloumá genderová dysforie. A těch je v posledních letech čím dál víc. Zatímco v roce 2009 lékařskou pomoc vyhledalo padesát dětí, loni jich už bylo 5 800. Většinu z nich tvoří dívky.
Kde se tak dramatický nárůst vzal? Svou roli hraje měnící se chápání sexuality a genderu, epidemie psychických problémů u mladých, ale také vliv sociálních sítí a influencerů. „Spousta translidí natáčí videa na YouTube. Ty podle mě spoustě lidí slouží jako hlavní zdroj informací,“ uvedla pro The Guardian Hilary Cassová.
Podezření, že změna pohlaví se mezi mladými stává nebezpečnou módou, vedla v poslední době ke zpřísnění pravidel tranzice. NHS v Anglii a Walesu přestala předepisovat léky blokující rozvoj puberty, které dospívajícím měly poskytnout čas k nalezení pravé identity. I přes odpor LGBTQ komunity došla k závěru, že neexistuje dostatek důkazů o jejich bezpečnosti a efektivitě.

Zavřená „rychloklinika“ a severský obrat

Koncem března byla navíc uzavřena klinika na severu Londýna, kterou během pětatřiceti let fungování prošlo přes devět tisíc dětí a dospívajících. Vyšlo totiž najevo, že tamní doktoři jim místo důkladného posouzení jejich psychického stavu ve velkém předepisovali hormony. Podle svědectví insiderů se snažili co nejrychleji zpracovat rostoucí frontu malých pacientů.
Deník The New York Times připomíná, že podobný obrat v posledních letech prodělaly také další evropské země. Finsko od roku 2020 léčbu genderové dysforie u dětí podmiňuje úvodní psychoterapií, Švédsko o dva roky později hormonální léčbu omezilo jen na „mimořádné případy“. Pravidla zpřísnily i Norsko a Dánsko, francouzští konzervativci dokonce chtějí lékaře předepisující blokátory pokutovat.
Britská vláda zprávu Hilary Cassové přivítala, podle ministryně zdravotnictví je důležitým expertním hlasem v ideologických bouřích kolem práv translidí. „Je jen málo oblastí zdravotní péče, kde se odborníci bojí otevřeně diskutovat o svých názorech, jsou očerňováni na sociálních sítích a kde nadávky připomínají nejhorší šikanu. To musí přestat,“ napsala Victoria Atkinsová.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.