| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Okolíku,
nejsem zamrzlá v představách školství, které jsem zažila před rokem 1989. Po revoluci jsem ještě sama učila, pak jsem leta pracovala v britské škole - a moje děti si prošly zase americkým systémem... myslím, že ze školství jsem toho viděla dost.

A třeba zrovna v britském školství byl ten systém nastaven tak, že ve čtyřech letech děti nastupují do tzv. "reception" - jakési předškolní třídy, která zároveň slouží jako vyrovnávací - aby se srovnaly děti, co jsou od půl roku v daycare nebo "jeslích" a školkách, s dětmi, které byly do těch čtyř let "doma". A pak je tedy v pěti letech první třída a tak dále - ale ty ročníky jsou uskupené po 2 -3 do určitých stupňů. A je to právě tak, že to dítě musí (mělo by) dosáhnout určité úrovně vzdělání na konci těch dvou až tří let - ale jestli se to naučí v prvním roce stupně nebo v druhém, už se tolik neřeší. A když máš slovní hodnocení (ve smyslu, že ten učitel napíše odstavec o tom, co dítě umí a neumí třeba z angličtiny), tak tam ani není ten stres z pětek v první třídě. Navíc pokud je ve škole málo dětí, dají se ročníky spojovat - ty, které jsou v tom stupni.

Nevolám po malotřídkách, ale po poněkud pružnějším systému vzdělávání. Ten britský mi přijde s tím nástupem ve čtyřech letech brutus, přijde mi to brzy. Americký má podobně přípravu - kindergarten" - pro pětileté děti. Která je "zadarmo" (tj. platí se už z městského / státního rozpočtu) a bývala vesměs nepovinná - nicméně lidi tam děti dávali (neznám snad nikoho, kdo by se rozhodl KG přeskočit) - právě proto, že to zase byl určitý mezistupeň - u nás (liší se to stát od státu, školní distrikt od distriktu) to bylo na tři hodiny denně a hodně ještě "školkové" - ale přitom už se tam jela základní písmenka, a takové ty obecné znalosti (měsíce, dny, čas), základní počty a tak - takže do první třídy šli už všichni trochu zpracovaní - a už zaběhlí v nějakém systému hodin, přestávek, různých předmětů atd. Btw, i v tomhle systému, v poměrně velké škole (cca 500 dětí KG - 5. třída) v milionovém městě byla malotřídka (spojení čtvrťáci a páťáci - byly tři normální paralelky čtvrťáků a tři paralelky páťáků - a jedna spojená - protože to tak mezi těmito dvěmi ročníky vyšlo s počty dětí).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.