Dooly, no jasně, že to dělá leckdy i protistrana :) Primární je ale moje zodpovědnost za moje jednání.
A mzi mnou a tím druhým se liší způsoby nápravy. Se sebou a konstrukcemi ve své hlavě jednám vlastním přenastavováním. S konstrukcemi v hlavě druhého hýbat nemůžu, ty jsou jeho. S ním můžu jen vylepšit svoji komunikaci tak, abych těm jeho konstrukcím předešla, nebo mu je pomohla zkorigovat.
Záleží prostě na tom, co je cílem věci :) Jestli konstruktivní domluva a potom co nejhladší průběh nějaké složitěji organizované akce s někým, s kým mám opravdu hezký vztah a chci ho udržovat dál, tak se snažím maximálně na té své straně - tj. rozeberu nejdřív konstrukce ve vlastní hlavě. A pak se ujistím, že ani u druhého nic domluvu nenarušilo - pokud mám pochybnosti, snažím se vyjadřovat vždycky ve stylu "rozuměla jsem ti správně, že ..takto"? Tedy dávám otázky tak, aby odpověď na ně mohla být jednoznačná a nedorozumění jsme minimalizovali. Takže se většina vychytá předem. Což mně je příjemnější.
Je samozřejmě i možnost neřešit to moc předem a když pak k nedorozumění dojde, tak to naopak spolu s tím druhým zpětně analyzovat, co se stalo, že to šlo šejdrem.
Někdy je samozřejmě cílem něco jinýho
Různý formy mocenských her, léčení si vlastních nepříjemných pocitů přes druhýho člověka, vytahování se, přebíjení se... pak samozřejmě je žádnoucí být co nejvíc komunikačně nejasný a přesouvat zodpovědnost za nedorozumění na druhý
(a i to si někdy s gustem užiju!
)