Už jsem to slyšela dříve, že je to plán ze strany MPSV. Teď to proběhlo i tiskem.
Děsí mne, že to podporuje či dokonce prosazuje Asociace poskytovatelů sociálních služeb, jmenovitě dokonce Horecký, protože to znamená, že by to bylo jednoznačně něco, co výrazně zvýhodní sociální služby oproti domácí péče.
Takže mám tendenci si myslet, že to má být cesta, tak příspěvek více předělat na finanční zdroj pro služby, samozřejmě včetně terénních a ambulantních, a pečující vzít zkrátka - mám obavy, že prostě bude nutné vykazovat nakoupení služby a ten, kdo služby nevyužívá nebo dokonce ani nemůže využívat, bude namydlený. Omezení příspěvku by tak bylo pro rodinné asi často likvidační, protože nyní slouží jako částečná kompenzace ztráty či omezení příjmu, když někdo z rodiny skončí či omezí kvůli péči vlastní výdělečné aktivity.
Jo, jasně, příspěvek na péči je velká a stále rostoucí položka státního rozpočtu, ale pokud se omezí, zhroutí se rodinná péče.
Taky mne náramně zaujalo toto: "Podle APSS by pro starší lidi mohl zůstat dosavadní model příspěvků, který by se případně upravil. Děti a dospělí s postižením by měli podle návrhu mít pak své rozpočty. Jejich dávka by nemusela být každý měsíc stejná, vyplácela by se podle potřebné péče. "Individuální rozpočet není jakýmsi bianco šekem, ze kterého by se nechaly hradit veškeré náklady například na služby osobní asistence, které by daná osoba vyžadovala. Představuje rozpětí možné podpory, která je čerpána podle skutečné potřeby," přiblížila asociace"
Kdo to bude celé každý měsíc přepočítávat? Úřady práce, co teď pro jistotu prakticky zavírají, protože zrušení poloviny úředních hodin je má zachránit před kolapsem?