Přidat odpověď
Hlavně bych považovala za vhodné zrušit vynětí západních evropských států z časových pásem; v tuhle chvíli je mezi západem a východem EU v rámci "stejného" časového pásma rozdíl východu slunce téměř 2 hodiny, což pochopitelně vede k pnutím kolem toho, který čas by měl být použitý.
Stejně Portugalsko ho má, tak proč Španělsko ne... tj. ani nějaké trvání na jednotném časovém pásmu pro EU není opodstatněné.
S tím souvisí třeba i to, že samozřejmě v západoevropských státech začíná ranní život oproti našemu "na hodinkách" později, protože tam prostě jejich den začíná poměrně výrazně později, slunce vychází výrazně později. Tj. abychom začínali stejně jako třeba Francie (je velká, takže srovnáním hlavních měst), měli bychom u nás začátek školního vyučování posunout z 8 h na 7:50. Ve skutečnosti tam totiž, v poměru k východu slunce, začíná život dřív než u nás. Atd.
Jinak bych tedy, po rozdělení EU do dvou časových pásem, volila astronomický čas pro obě poloviny, tj. vlastně "letní" čas pro západní a "zimní" pro východní část EU. (Kdyby nic jiného, tak to dělá problém u všech historických zařízení nastavených na astronomický čas)
A následně,, kdyby bylo měření času jednotné pro celý rok, si myslím, že by měly následovat úpravy některých věcí na celoroční "něco mezi" začátky a konce. Prostě se pak trochu víc přizpůsobit reálnému rozzsahu světelného dne v naší poměrně malé zemi (rozdíl mezi krajními oblastmi je u nás nějakých 10 minut) a ne mít fungování života uzpůsobené pořád rozlehlým územním celkům - Rakousko-Uhersku a teď evropskému časovému dvojpásmu - kde se pochopitelně rozvrhy zásadních věcí řídí nějakým větším kompromisem mezi zeměmi.
Předchozí