Přidat odpověď
Jednotnou burzu ne. Nějakým způsobem jednotnou unijní politiku a víc burz.
V českých reáliích to funguje tak, že vyrábí především ČEZ. ČEZí komodita se obchoduje na komoditní burze a nakoupit tam může kdokoliv. Nejen ten, kdo má odběr (zákazníky), ale třeba i Vlad, která si chce jen zaspekulovat. No a v tomhle prostředí nakupuje distributor . EON, PRE,... dříve Bohemia Energy a taky ten ČEZ (tj jiná firma ČEZu, která nevyrábí, ale distribuuje a nakupuje na té samé burze jako každý jiný a napřímo to dělat nesmí, protože unbundling).
BE a další se položili proto, že nedokázali nakoupit. Ne, že by bylo míň proudu, vyrábělo se stále stejně, ale při zdražení na burze nedokázali nakoupit tak levně, aby při přeprodeji zákazníkům nebyli ve ztrátě. No a ti zbylí musí zdražovat, aby to velkoobchodní navýšení vykryli.
Zastropování u dodavatele v principu nejde, těžko může stát někoho nutit prodávat dráž než koupil. Stát se monopolního postavení vzdal a nemá už ten vliv, co míval, což je odpověď na otázku v nadpisu. Muselo by se to imho řešit sociální dávkou potřebným, snížením výsledné faktury změnou zdanění nebo kompletní změnou burzovního systému, ale to druhé nejde tak jednoduše (unijní důvody). Navíc mít monopolního výrobce a dodavatele v jednom taky nemusí být výhra. Monopol se imho dá zneužít ještě daleko snáz než volně obchodovatelná burza.
Předchozí