Přidat odpověď
Topit nonstop výhodné není. Může existovat pár důvodů, proč topit tak, aby dům/byt příliš nevychladl a nemuselo se pak topit na maximum. Kde se topí kondenzačním kotlem, tak ten má lepší účinnost tehdy, pokud radiátory i vody v kotly mají co nejnižší teplotu. Pokud je voda v ústředním topení ohřívána na vyšší teplotu, tak jsou větší komínové ztráty. U klasického kotle to je jiné, tam voda v systému teplá by měla mít minimálně 60-65 stupňů, jinak kvůli kondenzaci bude topné těleso korodovat. Pokud jde studenější voda do těles, řeší se trojcenstným ventilem, který zajistí míchání vody ven a v kotli samotném je voda teplejší. Podobně kde se topí teplenými čerpadly. Zde nehrozí koroze, ale pokud se zvyšuje teplota vody v tělesech, klesá účinnost. Tepelná čerpadla nejlépe fungují v přechodném období, kdy je venku relativně teplo. Pokud venku mrzne, účinnost klesá. Zde bývá výhodnější topit rovnoměrněji. Co se skutečně vyplatí u obou systémů, to by byl dosti složitý matematický výpočet.
Kde se topí přímo plynem nebo pevnými palivy, tak je naopak lepší, když při příchodu domů je teplota nižší a kotel jede na plno. U spalování uhlí nebo dřeva je takto lepší proces spalování, u plynu je zal lepší, když kotel stále má plamen, topí a nespíná, tj. chvíli topí, chvíli vypne, cyklování ubírá jeho životnost. Z hlediska úspor je opravu nejlepší co nejdéle mít vytápěné jen na minimální teplotu, tj. třeba netopit vůbec a topení zapnout při návratu z práce domů, u automatiky a zimě nechat sepnout třeba hodinu před návratem ap. Při příchodu se celkem snese nižší teplota, pokud hřejí naplno radiátory. Psychicky je lepší stoupající teplota. Pro někoho to znamená, že přijde domů, je třeba 18 st, vezme si svetr, během hodiny tam je 19,5 st a kvůli sálání z radiátorů svetr odkládá. Nemít jen teplotu při příchodu moc nízko, kvůli nachlazení, nebo jen pocitu zimy, pak se musí topit na vyšší teplotu, než se člověk pořádně zahřeje.
Z hlediska úspor na topení, tak topit na i jen trochu nižší teplotu znamená citelné úspory, podobně topit co nejkratší dobu, tj. jen tehdy, když člověk je doma a na spaní opět vypínat. Ráno, pokud někdo se zdrží jen krátce, sprcha plus snídaně, tj. 30 minut, tak dle mého názoru by mohlo stačit jen krátce topit koupelnu. Případně kdo si ráno dá jen studenou sprchu a myje se večer, tak tu zvládne i ve chladné koupelně.
Lidi z bytových domů a hlavně paneláků jsou zvyklí na přetápění. Zvykat si na nižší teplotu v rodinném domě bývá trochu problém, trvá to několik let, než člověk se zcela přizpůsobí. Místo 26 st. mít najednou třeba jen rovných 20,0 je výrazný rozdíl. Protopí se ale pak výrazně méně, určitě méně než polovina, tipuji tak na třetinu.
Předchozí