TaJ,
dag a dkg má souvislost s přechodem na soustavu jednotek SI.
Dekagram je zastaralá jednotka, jejíž používání přetrvává už jen u potravin. Před rokem 1960 (před zavedením SI soustavy) měla u nás zkratku dkg.
Jenže soustava SI je o tom, že každá základní jednotka má své násobky a díly a ty mají vždy stejné předpony a ty předpony zase stejné zkratky. Takže mili- u všech jednotek znamená tisícina a značí se m-(mm, ml, mg), kilo- znamená tisícinásobek a značí se k- (km, kg, kN). U některých jednotek přetrvávají i tradiční názvy, klasicky tuna a metrák se svým označením, třeba proto, že základní jednotka už předponu obsahuje. Protože základní jednotkou hmotnosti je kilogram, zůstává tuna a ne kilokilogram nebo metrák a ne hektokilogram.
No a u dekagramu došlo k tomu, že má předponu deka-, což znamená desetinásobek, takže slovo dekagram správně označuje 10 g, ale zkratka předpony deka- je da- (takže dekagram je dag, protože jde o desetinásobek gramu), zatímco to dkg se vlastně čte decikilogram (d- znamená deci- dm, dl, tedy destinu základní jednotky). No a decikilogram je desetina kilogramu, což je 10x víc než dekagram. Kdyby základní jednotkou hmotnosti byl gram, tak by to byl hektogram
.
Takže dag je už 60 let jediné správné značení dekagramu. Ale protože se to dkg používalo u těch potravin, v kuchařkách a tak, lidé tu zkratku nezapomenou tak snadno, protože ji vídají často a navíc skoro všichni. Kdyby se používala třeba jen v nějakém inženýrském oboru, je dávno zapomenutá. Stejně jako ten "metrák", který je sice na rozdíl od zkratky dkg správně a součástí SI, ale v běžném životě se s ním setkává jen omezené množství lidí.