| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

(sem bych pridala jako ukazku neco, co ani z prekladace nepochazi a vetsinou by nikoho nenapadlo, ze by to mohl byt nejaky problem - natoz jazykovy:

I WILL THINK ABOUT IT.
Grammaticky naprosto spravna veta, pouzivana v ruznych jazycich velice bezne.

Muj posledni zak, opuvodem a studovny v Jizni Africe, vedouci projektu v jedne velke mezinarodni firme, ma zabehnout mezinarodni projekt ve Svedsku. Pracovni rec anglictina, kterou ovlada veskery jeho podrizeny personal. Trochu svedsky se chce naucit, aby pochytil sem tam neco a mel pocit, o cem napr. pojednava kratky mail.

A hlavne diskutujeme "kulturni vliv" na chovani podrizenych a vysledky vselijkych porad, kdy se s projektem deje cim dal min, jeho sef zacina naznacovat ruznou nespokojenost, zamestnanci nedelaji, co on povazuje za dohodnute a potvrzene…. a on z toho zacina byt frustrovany.

Vysvetlovat mu to nebylo v mem ukolu - mela jsem ho ucit svedstinu.
Sice byl na skoleni, ale to mas jako s tim prekladacem: Skoleni, jak to funguje ve Svedsku, je plne fakt, ale ten, kdo na tom sedi a vse chape, to vidi svyma "narodnima" a "zvykovyma" ocima: Takhle to je u nas, vzdy je to stejny…. = a ono plno veci neni. A jsou toho kvanta.
Napr. ze u nas neni zadnej sef vrchol pyramidy, ktery nekomu neco naridi a tim to hasne. Sefove jsou plosni - maji sice rozhodujici pravo zodpovednost, ALE nejdriv se to prodiskutuje a dohodne v pracovnim kolektivu.

A prave thle veta: I WILL THINK ABOUT IT neznamena, ze neco budu promejslet a zejtra reknu sefovi, ze teda jo, ze chapu = ta znamena, ze mne prestalo bavit jeho navrhy poslouchat a nesouhlasim a tim padem koncim diskuzi. Tohle vsichni Svedi intuitivne vedi a pouzivaji. Ovsem jak kter narodnost si to vysvetli, ze zejtra dostanu nakou odpoved, a pocitam s pozitivni.

A takovych frazicek jsou kvanta.
Napr. mi kolegove nemeli radi, kdyz na pohovorech s zaky a rodici reknou" mozna bys se mel trochu zamyslet na tim delat ukoly" a ja vedle reknu "ted budes denne delat ukoly" a rodice jsou radi, ted vedi, co mji delt =kolega si mne vezme stranou a poradi mi nedavat prikazy, tak se k zakum nechovat… Ovsem chlapec slysi stejnou vec jako ja: ma na vyber MOZNA, kdyz se mu bude chtit, se zamysli…. a mozna neco udela, a le nemusi….

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.