Přidat odpověď
Lído,
tohle mají školy stejně, občas se liší počet dnů, kdy rozhoduje rodič, kdy třídní a kdy už je to na žádost ředitele. U předem známých absencí. U onemocnění je povinnost tuto skutečnost do určité doby oznámit a po návratu do školy bezprostředně omluvit.
Ale pokud to nemá škola ve školním řádu nějak specifikované, tak jako jediné pravidlo platí, že omlouvá rodič. Škola má právo řešit podezření na záškoláctví a zanedbání péče, ale sociálka, pokud dítě opravdu není týrané a zanedbané, tak to stejně neřeší, prostě zkontroluje dítě, podmínky, ve kterých žije a tečka.
Školy to pak mají ošetřené přes ten nedostatek podkladů pro závěrečnou klasifikaci, takže vrcholem bývá komisionální přezkoušení.
Máme teď čerstvou zkušenost od nás ze školy u dítěte, které kvůli učitelce loni do školy prostě nechodilo. Vždy šlo na den, dva, pak dva týdny ne (a nakonec to byly třeba i dva měsíce). Učitelka to od začátku hrotila šíleně, bylo zpochybňováno i potvrzení od klinického psychologa coby lékaře, dítě pak muselo mít omluvenky výhradně od lékaře (což při tom, že lékař nemá povinnost takové potvrzení dávat, už je hodně drsný požadavek), učitelka to dotáhla do komisionálek ze všech předmětů. Dítě na několik předmětů nedorazilo, takže nemohlo být klasifikováno, ročník opakuje....a i když nějaké absence má, tak do školy celkem normálně chodí, takže to s tou učitelkou nejspíš nebyla výmluva, fakt z ní bylo psychicky na dně. Jediné, co nikdo z nás nepochopil, že rodina nechtěla klasickou domškolu a radši podstoupila všechno to okolo včetně sociálky a spousty jednání se školou.
Předchozí