Přidat odpověď
Ahoj,
mě spíš překvapuje, že tam máš uvedenu výši IQ. Já byla s dětmi v PPP v říjnu minulý rok. Se synem kvůli víceletému gymnázium na jaké ho směrovat (zda všeobecné či matematické) a s dcerou kvůli problémům s učením. Syn v 11 letech dělal test WISC III, dcera jiný druh testu dle věku (bylo jí 8 let) a u obou mi jen řekli, že syn je nadprůměrný hlavně ve verbální oblasti a dcera v průměru, ale žádnou hodnotu jsme se tedy nedozvěděli. Taky mi třeba u dcery řekli, že možná by měla i lepší výsledky, ale že psychologické testy dělala jako druhá a také má ve zprávě uvedeno, že již byla patrná únava. Také má pomalejší tempo, problémy se čtením a psaním. Ale také jsme měli slovní komentář k výsledkům, kde mi třeba řekli, že až více dozraje, tak může na tom být podobně jako syn.
Také co jsem četla různě na diskuzi na nadaných dětech, tak tam často maminky uvádí, že z PPP mají jen info zda jsou v průměru nebo nadprůměru a konkrétní hodnoty často nevědí.
Syn tedy dělal ještě před rokem test Centra nadání na rozumové schopnosti (také kvůli gymnáziu, jak to oni vidí a jaké by doporučili, protože oni mají docela o školách přehled) a tam kromě hodnot IQ má také uvedeno, v jaké oblasti je na tom lépe, což pro mě osobně je třeba zajímavé. Nám třeba vyšlo, že má dobré verbální schopnosti, prostorovou představivost. Mysleli jsme si, že je dobrý na matematiku a nakonec vyšlo, že jeho rozložení není tak jednoznačné a doporučení spíše na všeobecně zaměřené gymnázium, že ho máme specializovat až později dle jeho zájmu. Něco podobného mám v plánu udělat později i u dcery, protože s její dys poruchami zatím nějak nevím, jaké jsou tedy její silné stránky a kam jí směřovat, protože bohužel výsledky ve škole hodně věcí zkreslují a myslím, že neoprávněně.
Každopádně zkus se obrátit na toho, kdo dělal psychologické vyšetření a domluvit se s nimi, jak to mysleli a co to vlastně znamená.
Předchozí