| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Mela jsem jazykove kurzy pro nezamestnane cizince. Rano se zacinalo v 8,30. Vetsina z 35 lidi chodila denne pozde, pozde chodilo i plno lidi na kurzy ve stejne budove. Pravidlo - kdo nedodrzuje "pracovni dobu", bude z kurzu vyloucen (=nasledek - sebere se mu podpora v nezamestnanosti i ev socialni podpory na urcity pocet tydnu). Coz byla komplikace nejen pro vsechny ty rodiny (=zadne penize, vylouceni deti ze skolek a nove cekani na misto, tim padem nemozne hlasit se na pracaku jako zadatel o praci =nemas hlidani, nemuzes pracovat. Problem pro okresy, spadajici pod pracak/skolu - co s tema lidma. atd atd. Jako vyucujici mne to absolutne nemuselo zajimat a nemusela jsem to vedet, mela jsem svy pravidla a hotovo. Na konferencich se diskutovalo, jak "ti cizinci jsou zvykli ze svych zemi kaslat na hodiny/zacatek pracovni doby/nechtej nic delat, jen brat penize/ a pod. coz mne desne stvalo.

Zimni kurs byl katastrofa - chodili vsichni pozde. Taky nikdo z nas nevedel, ze s ohledem na to, ze lidi, co k nam chodili, jako nezamestnani s podporou nemeli narok na vlastneni auta skrzeva podpor. Ti, co meli moznost jezdit autem, ho obvykle meli pujcene od nekoho jineho nebo jezdili s nekym.
Obstarala jsem si jizdni rady autobusu ze "spadovych mist", odkud lidi jezdili. Vetsina autobus dojizdela do mesta v 8.30, stavely kus od skoly, cili lidi nemeli moznost stihnout, kdyby byli sampioni v behu. V zime ani nahodou - autobusy zpozdeni, ulice uklouzany. Vetsina z nich meli male deti do skolek, cili dalsi komplikace - nejdriv dorazit nakym autobusek ke skolce, ktery rovnez v zime mival zpozdeni, odtahnout dite, svleknout, uklidnit, letet na svuj autopbus, ktery casto nestihli a dalsi jel za 20 min v nejlepsim pripade…


Kontaktovala jsem sefku, ktera mela pochopeni. Ovsem zacatek nemohla jen tak jednoduse zmenit s ohledem na smlouvy atd. Ale souhlasila s mym planem. Kazdy den jsem mela 15 min, kdy lidi dorazeli, jak kdo stihl. Ve tride zhasnuto, na stolech svicky, CD s klidnou hu7dnou, a jen jsme poslouchali a dejchali. Druhy tyden zacali lidi nosit "svoji hudbu" (=zaradila jsem temata - ten, kdo neco prinesl, mel za ukol o tom neco napsat a posleze 10 min mluvit, kdyz uz vsichni dorazili; popsat nastroje, kdy se to hraje, co lidi zpivaji ap. Dalsi si meli pripravit otazky. Rozvinulo se to tak, ze lidi zacli k tomu nosit v termosce caj nebo kafe, neco k tomu na zakousnuti (=dalsi temata, jak se to vyrabi, recepty a p.A kazdy se snazil dorazit co nejdriv, aby o nic neprisel, lidi, kteri se skoro neumeli domluvit, zacali mluvit, recepty jsme sepsali a udelali kucharku, o hudbe napsali dalsi "knizku", kterou jsem okopirovala vsem (a jeste dneska, kdyz potkam nekoho v obchodaku, rikaji, ze to maji schovane a vzpominaji). Misto nejakych ucebnic pro lidi, kteri meli pokracovat v kurzech pro kuchare/servirky a p. jsme meli temata - a tohle jsem posleze pouzivala i ve skole. Sefka nejmin jednou za tyden dojizela z jineho mest, kde byla hlavni skola, aby se ucastnila. Diky tomu pracak "kupoval" nase kurzy dost let.


A tohle nepisu zas, aby se nekdo pozastavil "no jo, ale to je neco jinyho, na ZS tohle nemuzem (=mohla jsem, protoze i na ZS jsem mela sefku, ktera si mne zavolala prave kvuli tomuhle, kdzy kurzy po nekolika letech koncily). a chapu, ze to zakladatelce nijak situaci nevyresi - pisu to proto, ze kdyz je chapajici vedeni, da se delat plno veci a nestoji to nic extra.


Zacala jsem kazdy den

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.