Přidat odpověď
Vzhledem k tomu, že tu zde diskuze na toto téma probíhají pravidelně a bývám v nich obviňována ze zcela extrémistického názoru, který nemá "nikdo jiný", dovolím si sdílet článek, který v podstatě pojednává přesně o tom, co tu roky píšu.
Jen podotýkám, že nesouhlasím úplně se vším do detailu, s myšlenkou ovšem naprosto.
"Pokud má naše spisovná mateřština - zejména v psané podobě - zůstat živým jazykem, musí se podstatným způsobem změnit. Jazyk, s nímž ani rodilí mluvčí neumí zacházet, postrádá smysl.
...
Hovořit o skomírání má své důvody, a to zejména v případě psané spisovné češtiny. Každý rok vídáme čísla napovídající, že studenti ovládají mateřštinu čím dál méně. Jenže ani převážná část dospělých nedokáže stvořit dva odstavce textu bez prohřešku proti pravidlům. Je namístě zamyslet se, nakolik jde pouze o chybu oněch chybujících, a nakolik jazyka samotného. Překvapivě otevřený pohled na věc vyjádřil v rozhovoru pro Aktuálně.cz i bývalý šéf Ústavu pro jazyk český (ÚJČ) Karel Oliva.
Jazyk má být jedním ze základních pojiv národa, pilířem české kultury. Nepochopitelný a nezměrně komplikovaný jazyk však znamená jen zatuchlou dekoraci, jejíž reálný význam neustále klesá. Krátce řečeno: jazyk, s nímž převážná část rodilých mluvčí neumí zacházet, postrádá smyslu."
https://nazory.aktualne.cz/komentare/cestina-pro-21-stoleti-musi-se-zjednodusit/r~1877a0921d7611e99e300cc47ab5f122/?fbclid=IwAR1FMoASb55farPJGJmCcFzULZqJ58-puwY85sOf0cXzlPKFZv6f4tpGJe4&redirected=1548091803
Pro jistotu připomínám, že v tom není naprosto nic osobního.
Předchozí