| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tohle je zajímavé.
https://plus.rozhlas.cz/o-vejminkarich-aneb-s-tou-perinou-matko-mi-zpatky-nechodte-6538677

Poprvé je princip výminku právně zakotven v občanském zákoníku v r. 1811. Zákoník vydaný císařem Františkem přitom šel do takových podrobností, jako bylo právo okna, okapu nebo trámu, právo na dešťovku, na průhon dobytka nebo na jeho pastvu… Platil až do vzniku nového občanského zákoníku v roce 1948.

„Výměnek byl opravdu spíš právní vztah,“ říká historička Velková. Nový hospodář mohl své hospodářství prodat, mohlo případně po jeho smrti přejít na další dědice, výměnek však bývalému hospodáři zůstával dál. Proto si rodiče i vůči vlastním dětem do budoucnosti smluvně zajišťovali pokud možno nejširší práva. Později je totiž už nemohli měnit.

Na velkých statcích si výměnkáři mohli kromě bydlení vymínit například užívání kusu pole, ustájení dobytka nebo část úrody ovoce. V chudších hospodářstvích však často neměli ani vlastní místnost, jen tzv. právo bytu. V tom případě bydleli společně v jedné světnici a mohli se stravovat s rodinou hospodáře.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.