Přidat odpověď
"Tisková zpráva 2.10.2018
Rodina Evy Michalákové: Prověřte prosím stav kluků. Máme strach.
Praha, 2. října 2018: S žádostí o okamžitou iniciativu směrem k norské vládě se tento týden obrátili na premiéra Andreje Babiše zástupci Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových. Česká vláda by podle nich měla okamžitě využít příležitosti, kterou poskytnul narůstající skandál v řadách norského Barnevernu po odhalení rozsáhlého stahování dětské pornografie jedním z jeho prominentních psychologů. Norské úřady totiž pod tlakem tohoto odhalení a volání veřejnosti konečně připustily prošetření vybraných případů. Minulý týden o aktuálním vývoji v Norsku informovala televize BBC a další zahraniční i česká média.
„Přestože dotyčný psycholog pravděpodobně nebyl zapojen přímo do případu kluků Michalákových, potvrzuje se, že norský sociální systém skrývá řadu závažných pochybení. Považujeme tento okamžik za příhodný k tomu, aby česká vláda aktivně oslovila norskou stranu, připomněla jí podezřelé okolnosti odebrání dětí Michalákových i pochybného postupu Barnevernu v následujících letech a požádala o důkladné prošetření celého případu od začátku,“ uvedla právní zástupkyně Evy Michalákové Dora Boková.
Rodina Evy Michalákové současně prostřednictvím Petičního výboru požádala předsedu vlády o zvážení kroků, které by vedly ke kontaktu zástupců českého státu s dětmi a ověření jejich stavu. „Více než rok čekáme na zprávy, jak se chlapcům v pěstounských rodinách daří. Navzdory veškeré snaze českých úřadů však Norové zatím kontakt s dětmi pracovníkům české ambasády neumožnili, vlastním slibům navzdory“, konstatuje členka výboru Jitka Chalánková. „Norské úřady nikdy neměly zájem spolupracovat, od začátku nerespektovaly práva rodiny ani dětí a zcela ignorovaly jejich české občanství. Po odhalení aktivního pedofila v řadách Barnevernu a po prvotní snaze kauzu zamést pod koberec se nelze divit rodině, že je strachy bez sebe a zoufale prosí vládu o navázání kontaktu s dětmi. Několik let je nikdo neviděl. V dopise panu premiérovi jsme nabídli veškerou součinnost a v případě jeho zájmu osobní setkání.“
„Přestože celá řada českých vládních úředníků nikdy příliš neskrývala, že je tato kauza spíše obtěžuje, rád bych věřil, že český stát ještě nerezignoval na pomoc této rodině. Česká republika může využít možností, které mu dává jedna z haagských úmluv, ke které Norsko po dlouhém otálení přistoupilo v dubnu 2016 – ta nařizuje orgánům dotčených států spolupracovat v zájmu dítěte, tj. Česká republika by se měla minimálně na děti ptát a Norsko jí již nemůže odmítat odpovědi; podrobná zpráva o aktuálních poměrech dětí by měla být minimem a samozřejmostí. Signifikantní je i to, že Norsko nikdy nepožádalo o uznání svých rozsudků v České republice, to znamená, že pro děti platí jiný právní režim v Norsku a jiný ve zbytku světa“ dodává další člen výboru Pavel Hasenkopf."
Předchozí