Přidat odpověď
Mezi mužským a ženským mozkem existují strukturní rozdíly, které mají i funkční dopad.
Opět nechci se pouštět do obtížně vymezitelných a precizně popsatelných pojmů jako "povaha, styl uvažování, styl myšlení...".
Z hlediska změřitelných a zobrazitelných veličin mezi mozkem žen a mužů je rozdíl v lokalizacích a síle nervových spojení, ve způsobu zapojování určitých oblastí mozku při různých činnostech atd. K tomuto, pokud to někoho zajímá, existuje zajímavý koncept connectomu, jako modelu popisujícího nervová spojení.
Podle toho, co jsem k tomu letmo četla, se strukturní a funkční odlišnosti mozku mužů a žen začínají výrazně projevovat nejdříve po 10 roce věku a je značný rozdíl mezi skupinami podle věku mezi 10 až 18 rokem, s dospíváním se mozek odlišuje silněji a zřejmě je kruciální vliv hormonů.
Nakolik by se z toho dalo extrapolovat, že dítě prepubertální je více v genderově specifickém chování ovlivněno převážně prostředím, zatímco od startu hormonálního dospívání se zvýší vliv interní, to nevím, natolik do toho nevidím a mohla bych zanedbat nějaký důležitý aspekt.
Zároveň v rámci výzkumu connectomu zjistil kdosi se strašně dlouhým jménem na "I" (něco jako Inkakalharrikar nebo co, už jsem to zapomněla), že variabilita connectomu je mezi muži vzájemně větší než mezi ženami vzájemně.
Předchozí