| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

kdoto, nadprůměrný ještě neznamená nadaný. "Nadaný" vůbec je velmi nevhodný název pro daný jev, protože evokuje něco úplně jiného, než že dítě potřebuje více tolerance a podpory, ale to by bylo na dlouhé povídání. Mám podobně nadprůměrnou dceru a nechala jsem ji otestovat, protože když už to máme v rodině, je i u ní zvýšená pravděpodobnost + možnost, že nadání vědomě či podvědomě maskuje (častá strategie dívek, bývají sociálně konformější). No a moje obavy se nepotvrdily a vyšla ideálně v pásmu 120-130. Záměrně píšu obavy, mimořádné nadání (zvláště při špatném přístupu rodiny a školy, ale někdy i když se všichni kolem staví na hlavu) bývá někdy spíše zátěží než darem. Ono to většinou není tak, že je dítě nadané + něco (ADD, SPU, opožděný emoční/sociální vývoj), a tak se nadání a hendikep navzájem maskují či ruší. Nadání samotné je spojené s nepatrně odlišným fungováním nervové soustavy a může se manifestovat jako ADD, SPU, PAS,... spíš jen málo nadaných jsou dvojitě výjimeční. Projevy jsou podobné, ale mechanismus je jiný.

Z tvé citace nevyčtu nic, protože jsem vůči zjištěním PPP/SPC/psychologů a psychiatrů už docela skeptická (nadání nic z ní nenasvědčuje, ale prostě lidem, kteří nepracují s celou pestrou škálou nadaných od premiantů po propadlíky, pro které je učivo extrémně nezajímavé, nevěřím, že je dokáží bezpečně poznat, zvlášť když je řádně cíleně neotestují). Nejlepší je spolehnout se na svou intuici a vypozorovat, co konkrétně prospívá danému dítěti. Existuje manuál pro diagnostiku nadaných, kde je trochu naznačena diferenciální diagnostika nadání a těchto překrývajících se poruch, jen jestli ho najdu, třeba by ti pomohl syna rozklíčovat. Mně nejvíc pomohla knížka Moniky Stehlíkové Život s vysokou inteligencí a FB skupina Nadané děti, příští rok vyjde Stehlíkové druhá kniha, přímo zaměřená na identifikaci a podporu takových dětí.

Ten manuál jsem našla: http://www.nuv.cz/uploads/rovne_prilezitosti_ve_vzdelavani/nadani/diagnostika/standard_diagnostiky_mn_2016_12_09.pdf

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.