Přidat odpověď
Firenzo, umírali. Ne hromadně, to Afričané mimo války nebo neúrodu taky ne. Tyto podvyživené děti s nedostatkem bílkovin nebo energeticky bohaté stravy se vyskytují v chudších vrstvách velkých afrických měst, slumech, kde rodiče nemají přístup k dražší stravě nebo nemohou sami chovat kozy či chytat ryby... V Evropě umíraly děti na následky podvýživy ještě mezi válkami v chudých oblastech (Beskydy), poučné je přečíst si Chudou přadlenu nebo Pavlu Kytlicovou o poměrech ve Vídni ve 2. polovině 19. století. Cituji:
"Po Karlíkovi byla maminka ještě tak silná, že (...) přikojovala chlapečka jedné slaboučké paní z domu, které již dvě děti zemřely, nemajíc pro ně potravy. Ta paní (jmenovala se Ivčičová, byla to Srbka) kojné si dovolit nemohla..."
Starší sestra spisovatelky žila v jedné domácnosti s tchyní, která jí den po porodu namluvila, že má slabé mléko "(...) a dala malé dva piškoty rozmočené v heřmánku. (...) Čelíčko a první zoubky měla rachitické. (...Narodilo se další dítě...) I toho sestra uměle živila, ten to však již zaplatil životem. (...) dostal psotník a za dva dny byl mrtev. Když začal chlapeček škubat pusinkou, sestra se ho tak bála, že se ho již ani nedotkla. Zemřel tchyni v náručí."
Takže ano, umírali na bezprostřední podvýživu nebo její následky (infekce). Ne na africký kwashiorkor, ale jiné formy malnutrice.
Připomínám, že živit novorozence a malého kojence neupraveným zvířecím mlékem taktéž nelze, batole lze již před kwashiorkorem ochránit.
Předchozí