| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Minulý týden MF Dnes zveřejnila "Test potravin bez lepku" s podtitulkem "Jsou zdravější než klasické?". Noviny jsem koupila kvůli tomuto velkému nápisu na titulce. Uvnitř bylo ale pouze porovnání 10 vybraných bezlepkových výrobků a jejich lepkových variant. Srovnávala se cena, složení a výživová hodnota výrobku.
Bezlepkové potraviny obsahují spoustu emulgátorů, stabilizátorů, zahušťovadel, bzl. škrobů, xantanu, maltodextrinů, guarové gumy..., jsou mnohem dražší a z nutričního hlediska horší. A na vlně "gluten free" prý jede zhruba 10% populace, kupuje si bzl. potraviny , protože si myslí, že jsou zdravější než ty lepkové.

Nevím. Coby celiak bzl. dietu držet musím, takže mi ten článek přijde spíše jako provokace ~;), ale například přirozeně bezlepkové potraviny jako jáhly a pohanka skutečně zdravé jsou.

Ale hlavně mě zaujal závěr článku, kde autorka srovnává cenu výrobků:

... "Svoji roli hraje jistě to, že se tyto potraviny vyrábějí v menším množství. Ceny rostou rovněž úměrně s tím, kolik jsou vyznavači gluten free potravin ochotni zaplatit. Fakt, že jsou bezlepková jídla podstatně dražší, je jen utvrzuje v tom, že jsou kvalitní. Pro výrobce a obchodníky je bezlepková dieta skvělý byznys.
A tak se logo s přeškrtnutým klasem objevuje i na potravinách, kde bychom žádnou mouku ani nečekali, třeba na zeleninových chipsech, v párcích, dochucovacích omáčkách nebo ovocných bonbonech."

-------------------------------

Když jsme s lepkovou dietou začínali, lékařka i nutriční specialistka v nemocnici nás utěšovaly, že s počtem lidí na bzl. dietě bude cena potravin pro celiaky klesat. A tady se od autorky článku paní Hany Večerkové dozvídám, že je to naopak.
To mě překvapuje.
A zaráží mě přesvědčení novinářky, že se nedá očekávat mouka například v párcích, dochucovacích omáčkách a dalších. Naopak, jsem mile překvapena, když tam není. Vítám proto logo škrtnutého klásku i na zdánlivě bzl. potravinách. Je to snazší, než třeba na mražených hranolkách vyhledávat, jestli byly před předsmažením pomoučněny, do omáčky přidán pšeničný škrob a podobně.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.