Přidat odpověď
V jednom předchozím tématu o neomluvitelném domácím násilí tento termín padá často. Chci připomenout, že je to termín zastaralý a užívaný často zcela nepatřičně. Název je odvozen z řeckého výrazu pro dělohu, už to naznačuje, že "hysterie" je považována za vlastnost ryze ženskou.
Dnes je v podobném významovém okruhu zaveden pojem histriónská porucha osobnosti, už má i svoje číslo v mezinárodní klasifikaci nemocí. Ovšem jako hysterické bývají často označovány jakékoliv projevy emoční lability nebo prostě jakékoliv projevy emocí, i když jsou zcela přiměřené situaci a popisovaná osoba žádné trvalé histrionské rysy osobnosti nejeví. Je to zneužívaný pojem, za hysterku je označena kolegyně, která trvá na dodržení předpisů, často v situaci, kdy prostě nesouhlasí s většinou.
Tady je definice histrionské poruchy osobnosti z Wikiskript:
Histrionská porucha osobnosti (F60.4)
Dříve byla tato porucha označována jako hysterická psychopatie. Typické je pro lidi s touto poruchou sklon k dramatizaci banálních konfliktů, přehnaná teatrálnost, citové vydírání, manipulace s lidmi a neadekvátní afektivita (často předstíraná). Nápadná je labilní a povrchová emotivita, infantilní projevy a snaha být centrem pozornosti. Toho dotyčný dosahuje nejrůznějšími způsoby, u žen je typické nápadné oblékání, svůdné jednání a snaha být sexuálně přitažlivým objektem. Osoby s hystrionskými rysy vyžadují neustálé ujišťování ve svých kvalitách, při neúspěchu často prudce a bouřlivě vzlykají, mohou i předstírat různé záchvaty (zda se skutečně jedná o tonicko-klonické křeče, nebo pouhou simulaci lze zjistit bolestivým podnětem, na který tato osoba reaguje motorickou či verbální odpovědí, zatímco pacient se záchvatem typu grand mal nikoliv.) Hystriónští lidé mají také sklony k pomstychtivosti a bájivé lhavosti (pseudologia phantastica). Je pro ně typické sofistikované intrikování a pomlouvání například na pracovišti, což může vést k rozpadu do té doby přátelského kolektivu. Dokážou působit velice přesvědčivě, umí s velikou obratností lhát a překrucovat výroky druhých. Všechno vyloží ve svůj prospěch. Jsou sugestibilní (podléhají působení jiných osob), zároveň působí sugestivně. Do vyprávění dokážou velice přesvědčivě rovněž zakomponovat emoce. V partnerských vztazích působí velmi destruktivně. Kvůli touze po dobrodružství se u nich vyskytuje zvýšené riziko abúzu drog, k střídání sexuálních partnerů, ale na druhé straně nezřídka dochází k různým sexuálním dysfunkcím. U žen se často vykytuje anorgasmie. Taková osoba se je však na druhou stranu schopna značně obětovat (byť ne pro dobro věci samotné, ale kvůli obdivu ostatních). U těchto lidí může dojít v emočně vypjatých situacích k disociačním (konverzním) poruchám - psychogenní amnézii, fuze, nebo disociačnímu stuporu. Velmi podobně se projevuje osobnost narcistická s nedostatkem empatie, vyžadováním pozornosti a závistivostí. Jedinci s narcistickými rysy fantazírují o ohromných úspěších, bohatství, vlastní dokonalosti a mají extrémně vysoké sebevědomí.
Předchozí