| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Přidám ještě pár informací o Matce Tereze. Ona a její sestry /a později i bratři/ nepůsobí jen v Indii, kde se starají především o malomocné, ale mají svoje centra po celém světě, více než ve 100 zemí. Nobelova cena byla jedna z mnoha cen, které Matka Tereza během svého života získala.


26. srpna 1910 – Ve Skopje přichází na svět Anežka (Agnes) Bojaxhiu, budoucí Matka Tereza z Kalkaty. Jejími rodiči jsou Kolë Bojaxhiu a Drane Bernai. Má sestru Age a bratra Lazara.
27. srpna 1910 – Anežka je pokřtěna, v rodině jí říkají Ganxhe.
16. listopadu 1916 – Ve věku šesti let přijímá svátost biřmování.
1918 – Anežce umírá předčasně otec Kolë.
25. září 1928 – Anežka v osmnácti letech zaslechne povolání k řeholnímu životu a vstupuje do Kongregace naší Paní z Loreta. Opouští Skopje a vydává se do Irska.
6. ledna 1929 – Příjezd do Indie, do Kalkaty. Po čtyřech měsících, dne 23. května v Darjeelingu ležícím na úpatí Himalájí začíná noviciát.
24. května 1931 – Skládá první sliby jako řeholní sestra a přijímá jméno Marie Terezie od Dítěte Ježíše, které si vybrala, aby uctila svatou Terezii z Lisieux.
24. května 1937 – Sestra Terezie, která již řadu let působí jako učitelka na St. Mary’s College v Entally, skládá věčné sliby.
10. září 1946 – Ve vlaku z Kalkaty do Darjeelingu, kde se konají duchovní cvičení, pocítí to, co ona sama pak bude definovat jako „povolání v povolání“.
16. srpna 1948 – Obdržela schválení z Říma a opouští společenství v Entally, aby žila jako chudá mezi těmi nejchudšími.
19. března 1949 – Připojuje se k ní jedna mladá bengálská dívka, Shubashini Das, a tak se rodí nová kongregace založená sestrou Terezií, z níž se stává Matka Tereza.
7. října 1950 – Kongregace misionářek lásky obdržela diecézní schválení.
22. srpna 1952 – V Kalkatě je otevřen Dům pro umírající (Nirmal Hriday Ashram).
Leden 1953 – Matka Tereza zakládá sdružení Link of Sick and Suffering Co-workers, když k nové řeholní rodině přidružuje ty nemocné, kteří obětují své utrpení, aby podpořili Misionářky lásky v jejich službě chudým.
Únor 1953 – Počet sester vzrůstá, a proto se sídlo kongregace přemisťuje na Lower Circular Road 54/A, kde dodnes existuje mateřinec Misionářek lásky. Na téže ulici je otevřen Shishu Bhawan, Dům pro opuštěné děti.
Září 1957 – Matka Tereza otevírá první mobilní jednotku pro pomoc malomocným.
29. května 1959 – Založení prvního domu mimo Kalkatu v Ranchi ve státě Bihar.
7. října 1961 – Zahájení první generální kapituly Kongregace misionářek lásky.
Srpen 1962 – Matka Tereza dostává z rukou indického prezidenta Cenu Padma Shree („Bojuji u Božích nohou“).
25. března 1963 – V Kalkatě vzniká pod vedením australského jezuity, otce Ian Travers-Ball, z něhož se stává bratr Ondřej, Kongregace bratří Misionářů lásky.
Leden 1964 – Je zbudována osada pro malomocné Shantinagar („Místo pokoje“).
1. února 1965 – Papež Pavel VI. dává sestrám Misionářkám lásky Decretum laudis, což je papežské schválení řeholního společenství. Sestry mohou otevírat své domy také mimo Indii. První takový dům se objeví v Cocorote ve Venezuele.
1965 až 1970 – Misionářky lásky otevírají domy na Ceylonu, v Římě, v Melbourne, v Londýně, v Ammánu (Jordánsko).
26. března 1969 – Pavel VI. potvrzuje statuta Mezinárodního sdružení spolupracovníků Matky Terezy.
6. ledna 1971 – Matka Tereza obdržela z rukou Pavla VI. Mezinárodní cenu míru Jana XXIII. V průběhu téhož roku obdržela čestný doktorát v oboru humanitních studií na Washingtonské univerzitě a dále Mezinárodní cenu Johna F. Kennedyho.
19. října 1971 – Matka Tereza otevírá dům v Bronxu v New Yorku. Je to první dům Kongregace misionářek lásky ve Spojených státech amerických.
12. července 1972 – Ve věku 83 let umírá maminka Matky Terezy, Drane Bernai, s níž se Matka Tereza neviděla od svého odjezdu do Irska. O rok později umírá také sestra Age.
Listopad 1972 – Matka Tereza dostává od indické vlády Cenu za mezinárodní porozumění Džavaharlála Nehrúa.
Březen 1973 – Misionářky lásky se usazují v oblasti Gazy, aby zde pomáhaly tisícům palestinských uprchlíků.
Duben 1973 – Matka Tereza je v Londýně vyznamenána Templetonovou cenou za pokrok v oblasti náboženství.
22. srpna 1973 – Otevření nového domu v Hodeida v Jemenu, kde více než 600 let nebyl žádný křesťan. V říjnu a listopadu vznikají nové domy v Limě v Peru a v Addis Abebě v Etiopii.
19. června 1974 – Matka Tereza dostává ve Spojených státech amerických cenu Mater et Magistra.
1974 – Založení domů v Palermu na Sicílii a v Papui-Nové Guinei.
1975 – Matka Tereza obdržela medaili FAO v Římě a Cenu Alberta Schweitzera v USA.
26. června 1976 – V New Yorku vzniká kontemplativní větev Misionářek lásky, jejich první představenou se stala sestra Nirmal Joshi. Ve stejném roce byl otevřen dům v Mexiku.
1976 až 1977 – Matka Tereza dostává dva čestné doktoráty: od Santiniketan v Indii a od Univerzity Cambridge ve Velké Británii. Dále obdržela Mezinárodní cenu Balzan v Římě.
10. prosince 1979 – Matka Tereza je v Oslu vyznamenána Nobelovou cenou za mír.
22. března 1980 – Matka Tereza dostává cenu Bharat Ratna („Perla Indie“), což je nejvyšší indické vyznamenání.
1980 – Dochází k založení prvního domu ve Francii. V Římě, ve čtvrti Primavalle, je otevřen „Dům radosti“ pro opuštěné děti.
1982-1983 – Matka Tereza dostala čestný doktorát od Harvardské univerzity a Řád za zásluhy od britské vlády.
13. října 1984 – V USA vzniká kongregace otců Misionářů lásky, v jejich čele stojí otec Joseph Langford.
26. října 1985 – Matka Tereza promlouvá k valnému shromáždění OSN. Prezident Reagan jí v Bílém domě předává Medaili svobody.
Leden 1986 – Matka Tereza se setkává v Číně s prezidentem Teng Xiao Phingem, ale nepodaří se jí získat pro sestry povolení k působení v Čínské lidové republice.
3. února 1986 – Jan Pavel II. navštěvuje Kalkatu a vstupuje do Domu pro umírající. Téhož roku sestry otevírají misii na Kubě a v Paříži.
1987 – Matka Tereza obdržela zlatou medaili sovětského Výboru pro mír. V Římě je uznáno Sdružení misionářů laiků lásky, které vznikla před třemi lety v Římě.
8. prosince 1988 – Matka Tereza osobně doprovází první Misionářky lásky do Sovětského svazu. Přímo ve Vatikánu je téhož roku otevřen dům „Mariin dar“, který sestrám nabídl sám Jan Pavel II., aby v něm přijímali bezdomovce věčného města.
1990 – Matka Tereza žádá, aby byla zproštěna úřadu generální představené Misionářek lásky kvůli svému zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Sestry ji navzdory tomu jednomyslně zvolily znovu do čela kongregace.
1991 – Ve Washingtonu dostává Matka Tereza Cenu Maxmiliana Kolbeho ke cti Panny Marie, Matky jednoty všech křesťanů. Cenu jí předal otec James McCurry (Rytíři Neposkvrněné v USA). O Velikonocích téhož roku se Matka Tereza vypravila po více než šedesáti letech do Albánie, aby zde otevřela tři nové domy. Dne 6. června Matka Tereza otevírá dům v Bagdadu.
29. březen 1994 – Matka Tereza jede do Vietnamu, aby zde otevřela nový dům své kongregace.
10. září 1996 – Matka Tereza spolu se svou řeholní rodinou slaví padesáté výročí „Dne vnuknutí“.
Prosinec 1996 – Matku Terezu postihuje těžká srdeční krize, která ohrožuje její život.
Leden 1997 – Sestry přicházející z celého světa se shromažďují v mateřinci v Kalkatě, aby zde konaly generální kapitulu.
13. března 1997 – Sestra M. Nirmal Joshi je zvolena jako nová generální představená Misionářek lásky.
Květen 1997 – Matka Tereza putuje do Říma, aby zde Janu Pavlu II. představila novou generální představenou své kongregace.
Červen 1997 – Matka Tereza dostává Zlatou medaili Kongresu Spojených států amerických.
5. září 1997 – Matka Tereza umírá v mateřinci v Kalkatě náhle v důsledku zástavy srdce. Dožila se sedmaosmdesáti let.
13. září 1997 – Slavnostní státní pohřeb. Přímý přenos z této události přebíraly televizní společnosti z celého světa. Zakladatelka Misionářek lásky je pochována v kapli mateřince v Kalkatě. Místo jejího posledního odpočinku se okamžitě stává cílem pro poutníky z celého světa.
26. července 1999 – V Kalkatě se na základě zvláštní dispenze Jana Pavla II. otevírá proces mířící k blahořečení Matky Terezy.
15. srpna 2001 – Diecézní proces je uzavřen a materiály jsou odeslány do Říma, aby zde byly přezkoumány.
20. prosince 2002 – Svatý otec Jan Pavel II. vydává dva dekrety, jejichž prostřednictvím se oficiálně uznávají heroické ctnosti Matky Terezy a také zázrak, na jehož základě může být Matka Tereza prohlášena za blahoslavenou. Jedná se o vědecky nevysvětlitelné náhlé uzdravení jedné mladé indické ženy, vyznavačky animistického náboženství.
19. října 2003 – Řím: V průběhu Světového misijního dne je Matka Tereza slavnostně prohlášena za blahoslavenou. (Zdroj archiv KNA)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.