Přidat odpověď
"Bratrská jednota střeží iráckou rodinu v částečném utajení. Ani obyvatelé městečka netuší, že mezi sebou mají azylanty.
Náboženská obec nechce riskovat, že jí pod okny budou mašírovat odpůrci migrace. V Sasku má základnu hnutí Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu). Evangelíci nedopustí, aby příznivci hnutí hrozili i lidem, kteří tak komplikovaně hledali azyl, až o něj málem přišli. Věřící z Herrnhutu dokonce dali ze svých řad dohromady improvizovanou ochranku, která v noci střeží klid azylantů.
Rozvětvená sedmnáctičlenná rodina iráckých pravoslavných křesťanů patřila ke skupině 89 lidí ohrožených Islámským státem, kteří se v rámci projektu nadačního fondu Generace 21 dostali letos v lednu z Iráku do Česka. Po necelých třech měsících zmizeli Battovi letos v dubnu do Německa. Stěžovali si na podmínky v české ubytovně, na její adresu padla slova o "přemalovaném kravínu". Česká vláda i lidé prý Iráčanům dávali najevo, že je v zemi nikdo nechce. Takto se zástupci rodiny vyjadřovali také na konci června u správního soudu v Drážďanech, kde žádali o německý azyl.
V Česku se naopak hovořilo o nevděku uprchlíků. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na jednání Battových a dalších Iráčanů dokonce zastavil program na přesídlování křesťanů z uprchlických táborů na Blízkém východě. Politici kvůli tomu přišli o jeden z mála argumentů, jímž mohli partnery v EU přesvědčovat, že také Češi jsou ochotni pomáhat, jen to budou dělat po svém.
Drážďanský soud nakonec rozhodl o vrácení rodiny do Česka. Tuzemské úřady totiž Iráčanům poskytly víza a podle evropského práva jsou zodpovědné také za azylové řízení. "Nehraje žádnou roli, že se nálada v Česku kvůli odjezdu rodiny do Německa stala odmítavější, což žadatelé o azyl doložili příslušnými podklady. Soud je přesvědčen, že si to žadatelé podstatnou měrou způsobili vlastním jednáním," stojí v rozsudku."
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/z-ceska-do-nemecka-jak-si-iracane-zkomplikovali-zivot_394072.html
Předchozí