| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Sám mám zkušenosti jenom ze skautskejch táborů (za komunistů oficiálně "turisťáky", ale podle skautskejch a woodcrafterskejch principů).

Osobní čistota patřila k táboru neodmyslitelně, samozřejmě ne nějakej hygienickej purismus, ale mytí v potoce nebo v rybníce probíhalo prakticky denně, pokud náhodou fakt nebylo počasí, tak ruce a obličej, čistění zubů ráno a večer, na konci tábora indiánská sauna. Sprcha na takovým táboře samozřejmě nebyla, teplá voda taky ne (akorát ohřátá na kamnech). Spalo se v týpkách, takže lidi i oblečení načuchli kouřem - mě to nevadí, naopak, mám ten kouřovej odér rád a nesmrdí mi, nakonec je to hodně podobnej odér jako v Kaufu v uzeninách... oblečení se sušilo, protože se ve stanech topilo, na měnění oblečení se dohlíželo, i když ne furt, ale moc propocený trička se převlíkaly určitě, na nohy se koukalo (na zasmrádlý ponožky - nejen kvůli čuchu, ale kvůli hygieně) na puchejře zcela samozřejmě, na menší se dohlíželo víc, starší dohlíželi na mladší, někdy se i hromadně pralo, pokud nepršelo, dávaly se spacáky obrácený naruby vyvěsit na sluníčko. Přetejkající latrína a kakání po lese je nějak mimo moje chápání - chápu, že pětadvacet dětí a šedesát dětí je rozdíl, ale v tom případě snad latrín musí bejt víc - latrína se kopala dost hluboká, pravidelně se zahazovala hlínou, případně zasypávala vápnem. Nádobí se mylo hned po jídle a po vaření, u těch, co vařili, byly umytý ruce jasný. Jasně, že nikdo nebyl navoněněj, ale myšlenka "špinavej, smradlavej, ale šťastnej" mi úplně nesedí. Všichni, i velký, se přes den zašpinili, ale prostě taky pravidelně myli a taky převlíkali. Myli jsme se i na víkendových výpravách, minimálně ruce a obličej, čistili si zuby, někdy se myli celí (nebo koupali, ale mysli jsme se i v potoce, drhli se jemným pískem, abychom si omyli pot). Minimálně ruce, obličej a zuby jsme si myli a saunu aspoň jednou dělali i na zimních táborech...

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.