Přidat odpověď
Tak nejčistčí jsem myslela z pohledu těch neschopenek, práce v šestinedělí, vůbec možnosti pracovat a dostat za to peníze. Ono úplně průzračné řešení není v tomto případě asi žádné, resp. mně žádné jiné nenapadá.
Ano musela by to být samozřejmě nejlépe faktura za trochu jinou práci, totéž by musela v případě DPD nebo DPČ. Fakturačně by to byl možná lehce švarcsystém, ale ne zcela zřejmě - definice je hlavně pro zaměstnavatele který tak řeší v podstatě hlavní náplň své činnosti a namísto zaměstnanců (všech) má "dodavatele". Předpokládám že jinak a obvykle zaměstnance ten zaměstnavatel má, takže by šlo o jednoho člověka z mnoha a to už tedy jasný švarcsystém není.
Jako zaměstnavatel pokud mám např. 10 programátorů zaměstnanců a jednoho najmu z nějakých důvodů jako OSVČ, tak to švarcsystém už není - to by byl kdyby OSVČ byli všichni anebo naprostá většina.
A dost pochybuju že by to na nějakých 6 měsíců někdo řešil, a že by si toho vůbec někdo (z úřadů) všiml. A u jinak nazvané práce by to taky dost těžko prokazovali. Prostě nenajde jiné klienty a tak s tím pak skončí a posléze se vrátí zpět do hlavní práce.
Spousta ženských na mateřské si založí nějakou živnost jako přivýdělek a hlavní poměr jim zůstává a jsou v něm na mateřský. A řekla bych že i sousta z nich dělá něco pro své původní zaměstnavatele, ať už skutečně jinou práci nebo papírově.
Z toho pohledu a pohledu odvodů by možná čistčí byl DPČ, protože nad 10tis se odvody odvádí, takže sociálce by v tomto ohledu nemuselo nic vadit. Ale zas by jim mohlo vadit že u téhož zaměstnavatele vyplácí PPM, tak by se mohli vrtat v té náplni práce.
Kdežto faktury - čili dodavatele na to při kontrole nenarazí. A nevím kdo by to vlastně mohl zpochybnit, kor na půl roku. FU zajímají odvedené daně, ti nic jiného kontrolovat u vedlejšáku nebudou.
Předchozí