Přidat odpověď
A ešte jedna dávka virtuálnej reality:
Jak funguje Barnevernet?
- Každá norská obec má svůj Barnevernet, který dostává varování, že je v nějaké rodině něco špatně. Ozvat se může kdokoli. Barnevernet začne případ prověřovat nejdříve interně. Pokud usoudí, že situace může být vážná, zahájí průzkum, který trvá tři měsíce.
- Osloví všechny, kteří se s dítětem vídají, lékaře a rodiče. Po třech měsících jsou tři možná řešení.
- Barnvernet může kauzu odložit, protože nezjistí pochybení.
- Druhá možnost je, že Barnevernet usoudí, že matka potřebuje pomoci a nabídne jí dobrovolnou pomoc. Když odmítne a případ není extra vážný, Barnevernet případ odloží.
- Třetí možnost je, že jsme usoudili, že je situace hodně vážná. Matka pořád pije alkohol, nechápe své děti, mlátí je a to nejdůležitější – nejeví sebemenší snahu situaci napravit. A v tom případě dojde k odebrání dítěte.
- Další možnost je, že Barnevernet ještě v průběhu tříměsíčního vyšetřování obdrží akutní varování a dítě vezme hned. V tom případě má šest týdnů, aby případ vyjasnil.
- Když Barnevernet dojde k akutnímu rozhodnutí, případ převezme krajská komise. Těch je v Norsku sedmnáct. Funguje jako správní úřad, který má pravomoce jako soud. Zasedá v ní jeden soudce, jeden psycholog nebo sociální pracovník a jeden laik. Rodiče mají vždycky nárok na vlastního advokáta zdarma. Barnevernet má také svého advokáta. Každá strana může přivést tolik svědků, kolik chce. Jednání trvají obvykle dva až tři dny. Pokud Barnevernet vyhraje, rodiče mají možnost se odvolat ke standardnímu soudu.
Předchozí