Přidat odpověď
Tak lze to samozřejmě. Je to vlastně forma předčasného splacení úvěru, který ovšem bývá obvykle zpoplatněn nějakou sankcí. Ideální je tedy trefit do doby fixace, což ale přesně bývá dost složité. Leda mít najítého kupce, který počká až to období nadejde.
Chce to se domluvit v bance. Obvykle ta sankce může být v posledním roce fixovaného období bývá docela nízká. Banka od ní může i upustit, třeba pokud tam budete financovat další koupi.
Probíhá to tak že banka vyčíslí zůstatek a souhlas s tím že po splacení smaže zástavu. Částka pro banku jde přímo v kupní smlouvě od kupujího bance, či přes not.úschovu. A eventuelní zůstatek kupní ceny jde přímo vám. Pokud kupec financuje hypotékou taky lze, banky si to odsouhlasí, dočasně je jejich nová zástava druhá v pořadí, a pak vaše banka nechá smazat tu vaši.
O něco jednodušší by bylo pokud by bylo možné, třeba dočasně, převést zástavu na jinou nemovitost. Tím se "oddělí" úvěr od bytu, čili byt lze prodat kdykoliv a úvěr splatit až bude fixační období. Ušetří se tímto postupem na případné sankci.
Složité je to samozřejmě v tom, že je nutno prodat ale zároveň koupit, jinak tedy by bylo nutné se vystěhovat dočasně někam jinam abyste mohli uvolnit byt, a nebudete mít ještě sehnaný dům.
Předchozí