Přidat odpověď
Jahalo,
z našeho gymplu z naší třídy nemá VŠ jen málokdo. Myslím, že nebyl nikdo, kdo by se vůbec nehlásil, pár bylo, co začali, ale nedokončili.
Na naší VŠ na "mém" oboru byla většina z gymplu, pár ze střední lesárny. Na čistě lesnickém oboru bylo jen pár gympláků a většina lesáků - středoškoláků.
Na obou oborech měli kluci ze střední lesárny velké problémy první dva roky, nejvíc s matikou, ale taky s fyzikou, chemií, informatikou, statistikou, což kromě chemie byly státnicové předměty (my neměli bakalářské zkoušky, ale tzv. malou státnici, kdo neměl jedničku nebo dvojku, musel pak dělat souborku ze sedmi předmětů). Takže byli v jednoznačné nevýhodě proti nám, gymplákům. Naopak nikdo z gympláků neměl výrazné problémy v odborných předmětech, takže i když lesáci jakýsi náskok měli, tak rozhodně nestál za ty nevýhody prvních dvou ročníků.
Já chápu, když někdo VŠ neplánuje, pak je odborná škola lepší volba (i když tedy dneska je to fakt otázka, tam, kde dřív odborná maturita byla terno, dneska nestačí ani na ten základ :-( ), ale gympl má pro budoucí studenty VŠ dost výhod. Mám srovnání se sourozenci. Máme všichni VŠ, ale každý měl jiné výchozí podmínky, brácha to bral přes učňák, ségra přes ekonomku, já z gymplu. Oni teda i moji sourozenci na gympl chtěli, ale nemohli (bráchu nepustili z osmičky, tak se v devítce kousnul, ségru vyřadili z pokusné třídy, kterou přesouvali na gympl jako celek z pokusné třídy ZŠ jako politicky nevyhovující). Prošli jsme všichni, ale já to měla nejjednodušší a třeba na rozdíl od ségry mě střední škola bavila.
Předchozí