Přidat odpověď
Jinak já kromě češtiny dávám v psaní volnost, jestli používají tiskací nebo psací písmo, a většina volí psací. Dokonce i kluk, který loni psal psace jen opravdu pod velkým tlakem (a měla jsem s ním domluveno, že stačí třeba jen 3 písmena na řádek nebo jedno slovo, i když by se tam vešlo 3x tolik), tak už píše psace všude.
A psací písmo jsme začali až ve druhém pololetí, i když s pochopením jsem se u kolegyň nesetkala. Ale v tu dobu už jen minimum dětí mělo problém s napodobením tvarů, takže to nebylo takové týrání.
Písmo jsem samozřejmě neznámkovala a neznámkuju.
Jinak užívání psané formy jazyka (bez ohledu na druh písma) je velmi důležité pro rozvoj, takže argument, že v dospělosti člověk ručně skoro nepíše, mi nesedí. Ono pro sedmileté dítě je stále ještě snazší používání psané formy jazyka rukou, než třeba vyťukáváním na PC. Dává větší prostor pro rozvoj, nabízí více možností užití. Takže nepsat rukou vůbec by dětem rozhodně neprospívalo.
No a vzhledem k tomu, jaké ofrky jsou kolem Comenia Scriptu a dalších forem nespojitého písma, tak moc možností, co ty děti učit, aby se mohlo písemně vyjadřovat, není. S hůlkovým písmem si vystačí jen po omezenou dobu.
Předchozí