bono,
to ještě sama nevím - jednu mám rozpracovanou (taková parodie na severské detektivky) a dvě v hlavě, uvidíme, do čeho se pustím.
Nechtěla jsem dávat moc těžké otázky, ale je mi jasné, že na všechno tu budou odborníci. Příště udělám asi dvě verze, jako u maturit. Třeba... jak se jmenoval Rudolfův osobní kočí, to laik vědět nebude.
Jinak správné odpovědi jsou
1b - k odstoupení Ferdinanda I. Dobrotivého, strýce Františka Josefa I., se váže roztomilá historka. Ferdinandovi se prý do odstoupení moc nechtělo, a tak na něj vymysleli léčku. Našli jednoho sloužícího, který se trochu podobal jeho zesnulému otci a v noci mu ho s prostěradlem přes hlavu a svíčkou v ruce podstrčili do ložnice, aby dělal ducha. "Duch" mu sdělil: "Ferdáčku, abdikuj!" a Ferdinand ho údajně poslechl.
2c - Helena, řečená Nené, se později provdala za knížete Thurn-Taxise. Brzy však ovdověla (po devíti letech manželství). V mladém věku zemřely i dvě z jejích čtyř dětí, dcera Alžběta jako dvacetiletá po porodu svého třetího dítěte a syn Maxmilián zemřel jako třiadvacetiletý.
3a - prvorozená Žofie ovšem zemřela jako dvouletá. Otcovství nejmladší dcery Marie Valérie, zvané "uherské dítě" bývalo ovšem zlými jazyky připisováno hraběti Andrássymu, který udržoval s císařovnou Sissi blízké přátelství až do své smrti.
4b - Alžbětin otec Maxmilián pocházel z vedlejší větve rodu Wittelsbachů.
5c - Maxmilián I. Mexický byl popraven 19. 6. 1867. Před popravou si nechal zahrát svou oblíbenou píseň La Paloma. Známý francouzský malíř Edouard Manet namaloval na téma popravy hned několik obrazů.
6c - František Josef I. se českým králem nikdy korunovat nenechal. A Češi mu to nikdy neodpustili, zvláště po Rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867.
7b - Korunní princ údajně nejprve přemlouval ke společné sebevraždě svou milenku Mizzi Casparovou, která to dokonce hlásila na policejní stanici, ale byla odbyta jako nedůvěryhodná. Jeho společnicí ve smrti se nakonec stala baronesa Mary z Vetsery, které nebylo v době smrti ještě ani osmnáct let.
8c - o tomto vztahu pojednává kniha "Anna Nahowská a císař František Josef", která vychází z deníků Anny Nahowské, zveřejněných poprvé až v roce 1986. V češtině vyšla kniha v roce 1994 v nakladatelství Akropolis.
9b - Lucheni chtěl údajně nejprve zavraždit italského krále Umberta, ale pak se mu do cesty "připletla" Sissi. Tu propíchl pilníkem zepředu, když spěchala na loď, dne 10. září 1898. Svého činu nikdy nelitoval, naopak, byl na něj hrdý. Protože v Ženevě tehdy neexistoval trest smrti, byl odsouzen na doživotí. V roce 1910 se ve vězení oběsil.
10c - Jediná dcera korunního prince Rudolfa se stala roku 1925 členkou sociálně-demokratické strany Rakouska. V té době už několik let udržovala poměr se sociálně-demokratickým politikem Leopoldem Petznekem, za kterého se také v roce 1948, po vleklém rozvodu s prvním manželem knížetem Windischgrätzem, nakonec provdala.
11a - Žofie Chotková nebyla svému choti rovna rodem, jednalo se o tzv. morganatický sňatek, což znamenalo, že jejich děti byly vyloučeny z následnických práv na císařský trůn.
12b - František Josef zemřel na zámku v Schönbrunnu 21. listopadu 1916.
K bonusové otázce - cituji z blogu "Atanova zásuvka", kde jsou uvedeny obě verze, které jsem měla na mysli.
Přezdívku "starej Procházka", kterou mu posměšně říkali někteří Češi, císař získal podle rozšířené legendy při své návštěvě Prahy v roce 1901 díky popisku na novinové fotografii "Procházka na mostě". (Tehdy František Josef I. otevíral slavnostně most, dnes nazývaný most Legií.)
Podle historika Otty Urbana je ale tato přezdívka mnohem starší, získal ji už v sedmdesátých letech 19. století, kdy příjezd císařského průvodu ohlašoval jezdec na koni. Jmenoval se Procházka a lidé volali: "Starý Procházka už jede!". Tuto verzi podporují i výzkumy historika Jiřího Raka, který prohlédl veškeré noviny té doby a zjistil, že žádný popisek pod uvedenou fotografií neexistuje. Archiv Zlaté Prahy z 21. června 1901, která v tu dobu vycházela jako sjednocené periodikum se Světozorem a která ten den byla věnována otevření nového mostu a návštěvě mocnáře, ovšem obsahuje i fotografii s popiskem "Promenáda na novém pražském mostě".