Přidat odpověď
No s tím posudkem je to složitější, teď po novu to nemám úplně v paži :) Obecně už nemusí být, ale může, těch způsobů výpočtu je teď prostě víc, dřív o bylo dané že posudek se dával vždy.
FU vyměřoval dle prodejní ceny a ten posudek sloužil jako doklad že cena ve smlouvě není záměrně "podhodnocená", takže prostě platilo se z té která byla vyšší. Teď je to obdobné, ale trochu složitější.
Bankovní úschova, nebo notářská, funguje to v podstatě stejně, je to smlouva o úschově kde je přesně dané za jakých podmínek budou peníze komu a kam vyplaceny - např. po předložení provedeného vkladu na katastr.
Není nikde "dané" kdo musí platit které náklady, to je věc mezistranné dohody. Obecně by se dalo říct že, jako u všeho, náklady na nějakou službu platí ten kdo si objedná. Tady pokud služba "slouží" oběma stranám, kdy chrání zájmy obou, mi přijde fér se o náklady podělit - tedy napůl prodávající a kupující. Pokud tedy není zahnuto v provizi, což ale dá se říct znamená že ji také vlastně platí obě strany.
No ono prostě záleží jak si to dohodnete. Protože jinak můžete být v patové situaci, pro kupujícího je riziko nejdřív zaplatit a doufat že dojde ke vkladu na katastru a přepisu na nej, pro prodávajícího je riziko nejdřív vklad a pak peníze. A nemusí jít jen o neserióznost nebo o podvod, ale prostě také se někomu může něco stát, zemře, upadne do komatu ... to jsou prostě věci co se v životě stávají.
Proto je tady ten mezistupeň, třetí strana, která to vše zajistí.
Předchozí