Přidat odpověď
Tři tečky, správně píšeš "měli", to vše co píšeš by tak mohlo být - pokud se tak dohodnou. Tedy na majetkovém vyrovnání. Ale vůbec neplatí že to tak být musí.
K tomu nutno je podotknout, že ať už by se dohodli jakkoliv na tom kdo bude platit hypotéku, vůči bance to nijak podstatné není, zůstanou dlužníci stále oba, dokud nebude splaceno, leda by musel by jeden z nich toho druhého vyvázat, což znamená dohodu, žádným soudem to nelze vynutit. Leda tak pokud to banka bude vymáhat po tom druhém a bude nucen platit, tak to pak může vymáhat po tom býval.manželovi.
A je nutno oddělit 2 věci - dluh vůči bance, a vlastnictví nemovitosti. Pokud se nedohodnou, tak o rozdělení rozhodne soud. Nebo pokud tuším do 3 let nedojde k dohodě tak to spadne do podílového spoluvlastnictví.
Ale prostě to celé může také dopadnout tak, že budou každý vlastnit půlku bytu, manželka tam asi s klidem může dál bydlet, nemyslím že by chlap docílil soudního vystěhování, když tam bydlí s jeho dětmi a vlastní půlku, pokud by vůbec tedy měl chuť se do něčeho takového pouštět. Leda by snad teoreticky mohl docílit aby mu platila za tu jeho půlku nájem. K prodeji ji jako spoluvlastníka přinutit nelze. Takže neplatí že "MUSI" jeden druhého vyplatit, samozřejmě může, pokud se dohodnou.
Vůči bance - býv.manželku nemůže donutit aby platila hypotéku pokud sama nebude chtít a bude mít "koule" neplatit, následky by dopadly i na ni, ale i na chlapa. Banka může šáhnout i na zástavu, ale nejdřív jim půjde po platech. Jsou v tom prostě spolu.
Obecně je samozřejmě pro všechny strany lepší dohoda, už jen pro to že mají malé děti a je lepší aby zachovali nějaké korektní vztahy, než aby se tahali po soudech, exekucích apod.
Myslím že pokud by manželka chtěla v bytě zůstat a zvládala by platit hypo, tak by mohl byt zůstat jí a měla by si to i platit. "Vyplacení" chlapa by mělo být jen z té "splacené" části, pokud by přebírala placení dluhu. A nemyslím si nutně že by to měla být půlka, zajišťuje tím bydlení i pro jejich 2 děti. A vyplacení může proběhnout tím, že si chlap nechá nějaký jiný majetek, pokud nějaký mají. Prostě pokud půjdou na dohodu, tak je to o dohodě, to ale nemusí znamenat že každý všeho půlku.
A mmch. požadovat zpětne zaplacené úroky z hypotéky - to je dle mého hodně nefér požadavek, a nemyslím že by na to byl jakýkoliv nárok, jsou to peníze spotřebované během manželství stejně jako cokoliv jiného co už utratili.
Předchozí