| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

"M: Tady se opet pridam na sve vlastni riziko.
Kdyz tak vzpomenu zhavou diskuzi pred nekolika dny, kdo si co vycetl a vydedukoval z textu a vypovedi poslednich par tydnu o kazue pi M., skutecne mi nezbyva nez stoprocentne souhlasit s tim, co se pise v bibli o Jezisove vyrocich/ existenci vubec par stoleti po jeho "nanebevstoupeni.
Proste mi to nedalo. Neni to obraceno proti tobe a tvym vyrokum. Jen se mi proste po tech par tisiciletich zdaji zapisky ruznych nasledovniku silne pochybne. Obzvlast nejake sbirka vyroku osoby, ktera prakticky neni nijak historicky podlozena a dokazana."

Tyhle pochybnosti naprosto chápu, na druhou stranu zdejší diskuse byla čistá amatéřina - nemyslím to špatně, ale pochybuju, že někdo systematicky používal nějakou odbornou metodu. A to je důležitý: policajt používá metody, aby zjistil na místě činu víc, než amatér, podobně i odborník z textu vytěží víc.

Pár tisíciletí uplynulo, jedno z důležitých vodítek je ale zničení jeruzalémskýho chrámu v roce 70, což radikálně změnilo společensko-politický pozice uvnitř židovstva, včetně zásadní proměny role náboženství a náboženských autorit. Písemně dochovaná ježíšovská tradice ale uchovává vnímání vztahů před zničením chrámu, nepřizpůsobenou pozdější době, i když už to bylo zastaralý a po dvou generacích od zničení chrámu v mnohým v podstatě nesrozumitelný. Nejsilněji je to znát v Markově evangeliu (vymezování vůči chrámový aristokracii), a z jiný strany v Matoušově, ve kterým se spojuje tradice před zničením chrámu (vymezování vůči farizeům) s náznakama konfliktů, který měli raní křesťané s novou náboženskou elitou po zničení chrámu. Takže je pravděpodobný, že vzniklo někdy v době, kdy už byly podmínky zásadně změněný, ale dřívější věroučný spory byly pořád v živý paměti. Lukášovo a Matoušovo evangelium sdílejí nejvíc z výroků připisovaných Ježíšovi, který se pak opakujou i v Markově evangeliu. Janovo je obsahuje taky, ale přiřazuje k nim často komentáře (resp. podává je jako dialogy), tohle evangelium stojí i v řadě dalších ohledů stranou a ze srovnání vychází, že vzniklo nejspíš až po sepsání a se znalostí Lukášova a Matoušova evangelia.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.