Přidat odpověď
Měl by stačit i jednoduchej tablet nebo ještě spíš chytrej telefon.
Nezavrhuju to, protože to minimálně zvýší obšcný povědomí o tom, že daně by se platit měly, že normální je platit. Kdyby to bylo na mně, jakože není, spojil bych termín povinnýho zavedení pokladen s nějakou menší daňovou amnestií (do určitýho limitu, ne pro velký grázly, ale pro řemeslníky s jejich věčnou otázkou: "Potřebujete na to fakturu?").
Ta věc má ale dva konce, brát to jenom z jednoho je samoúčelný. Lidi budou platit daně, pokud budou mít víc důvěry ve stát. Strach je krátkodobý řešení, bububu funguje rok-dva, pak už se hledaj cesty, jak systém přečůrat, nějakej efekt zůstane, ale bude závislej na intenzitě kontrol. Pokud budou mít lidi pocit, že stát vynakládá peníze v zásadě účelně, bude pro ně racionálnější nedělat si nervy, daně odvádět, nanejvejš mimo nějakou bokovku pro rodinu nebo dobrý známý, a občas si zanadávat na daňovou sazbu (v tomhle si léta dělala chybnej obrázek ODS a většina český pravice, která se soustředila na prostou výši daní: jenže lidi obvykle zajímá výše daní v kombinaci se způsobem jejich vynakládání, a pár procent dolů nikoho moc nevytrhlo, protože lidi měli pocit, že se jednak rozhazuje víc, než těch pár procent, jednak že se stejnej podíl bude rozhazovat i dál, bez ohledu na výši daní).
Uvidíme, co zákon o státní službě, osobně mu moc nedávám, bez generálního ředitelství státní služby, což si vymohla pravice, je to víc formalita než změna. Dál se uvidí, co s povinným zveřejňováním smluv, pokud se to taky podobně vykleští, z řízení státu coby firmy zůstane tak akorát "pan generální má vždycky pravdu," - a to je ta optimističtější varianta (pesimističtější je "majitel má vždycky pravdu").
Předchozí