Ano, chtělo by to řekněme 20. stol (MArtino, to sy vymejšlíme požadavky, což?
)
Ale ať už bylo starších rodiček víc nebo míň (musím počkat, až nám to Martina najde
), jisté je, že starší rodičky dříve byly ženy přirozeně plodné a téměř stoprocentně nešlo o prvorodičky. A to je velmi důležité. Starších prvorodiček a starších žen, kterým je plodnosti dopomáháno různou měrou, totiž přibylo určitě.
Starší prvorodičky mají významně vyšší riziko porodních komplikací a právě perinatální komplikace jsou jedním z významných mechanismů zvyšujících riziko vrozených vad, dřív shrnovaných do LMD a DMO, dnes podstatně jemněji diskriminovaných.
Ženy, které jsou přirozeně plodné ve vyšším věku, jsou zpravidla ženy "železného zdraví", abych tak řekla, prostě biologicky pomaleji stárnoucí a zřejmě i s "kvalitnějšími" (v bbiologickém smyslu) pohlavními buňkami. Je to samozřejmě spekulace, protože těžko odlišit, jestli zvýšení výskytu VVV u dětí po různých metodách asistované reprodukce (po IUI zvýšení maličké, po IVF o 30 - 70 %, drobné rozdíly ještě mezi jednotlivými technikami) je důsledkem toho, že příslušný pár má onu predispozici k VVV už ve svém genetickém materiálu a porucha plodnosti je s tím přímo kauzálně spjatá, nebo jestli příčinou je vliv technik IVF na pohlavní buňky. Nebo třeba se uplatňuje obojí.