Přidat odpověď
Dnes by se už fluoridové tablety opravdu plošně předepisovat neměly. Naše dětské dr je předepisuje, ale zubařka mi potvrdila, že se dávat nemají. Dítěti by mělo stačit množství fluoru přijímané běžnou stravou a vodou. Dá se zjistit, jaký obsah fluoru má kohoutková voda, kterou doma pijete. Tablety se předepisují jen v určitých případech - třeba velmi špatná ústní hygiena, špatné sociální podmínky dítěte, vysoká kazivost zubů apod.
Nadměrné množství fluoru totiž vede k tzv. fluoroze. Jsou to velmi ošklivé skvrny, takové jakoby mapy, které se objeví až na druhých zubech a nejde to nijak odstranit. Je fakt, že takových lidí jsem viděla jen pár, ale to riziko tu je. To, že je je fluor jedovatý ve velkém množství, je pravda, ale při dávkování od dr. pro děti to podle mě určitě nehrozí.
Já to dělám tak, že tablety nedávám, ale vždy večer čistím s malinkým množstvím dětské Elmex pasty (moje dítko ještě nemá 2 roky). Dříve se totiž věřilo, že fluor přijímaný v tabletách pomáhá k růstu zdravých zubů, že je to jakoby posiluje zevnitř, ale poslední výzkumy došly k tomu, že spíše lépe působí fluor aplikovaný přímo na zub - tj. ta zubní pasta/gel.
To jsem objevila já, když jsem se tím před časem zabývala. Zkusím ještě najít relevantní odkaz.
Předchozí