Přidat odpověď
Přezdívko, napíšu to jinak. Máš pocit, že by pro OSVČ měla platit úplně jiná pravidla a zákony než pro zaměstnance? Vadí mi, že se staví různé skupiny proti sobě, živnostníci a zaměstnanci nejsou "třídní nepřátelé".
Jsem jednoznačně proto, aby v celkové daňové a odvodové zátěži byli živnostníci do jisté zvýhodněni za to, že nesou podnikatelské riziko a nemají některé výhody zaměstnanců jako je třeba placená dovolená. Uznávám, co píše Filip, je špatné a priori předpokládat, že živnostníci na daních podvádějí.
Jenže dá se věřit tomu, že se někdo živí podnikáním a nevydělá si ani tolik, aby zaplatil minimální daň? Taky vím, že je otázka, jak řešit opravdu drobné přivýdělky - třeba žen na RD a - kdy živnost není hlavní zdroj obživy rodiny.
Malý povzdech idealisty, jo kdybychom žili ve státě, kde je normální platit daně, bylo by po problému. Jenže na to by musely být splněny tři podmínky.
- stát občanům poskytuje služby odpovídající daňové zátěži
- daňová zátěž musí být pro občany akceptovatelná, nemusí být nízká za každou cenu, ale případné vysoké zdanění musí občan pocítit na vysoké úrovni všech veřejných služeb
- s veřejnými zdroji není nakládáno vysloveně neefektivně
O tom, jaká míra zdanění je ideální a nakolik jde účinně uhlídat efektivitu vynakládání veřejných zdrojů by se dalo debatovat do nekonečna.
Předchozí