| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Bible přece v mnoha textech mluví obrazným jazykem - je to soubor řady odlišných žánrů - od pomalu faktografického vyjmenovávání rodokmenů až po milostnou poezii. Je to mýtus - jako takový je hluboce pravdivý, ale to ještě neznamená, že každý příběh a text z ní musí být do posledního písmene pravdou (tedy že se stal přesně takto). V literatuře - a v mýtech taky - je často užíváno podobenství, metafor, nadsázky, symboliky... (Tvrzením, že je Bible mýtus, se nechci dotknout žádného věřícího - mýty jsou nejzásadnější texty odpovídající na základní a nejdůležitější otázky světa, lidského bytí, jeho smyslu a přesahu.)
Nevím, proč by se měla věda s vírou vylučovat - zásadní otázky víry se vztahují té oblasti reality, kterou věda jaksi ponechává stranou. Víra v první řadě vychází z přesvědčení, že existuje duchovní svět, který má nějaký řád a který je příčinou a dejme tomu hybatelem světa hmotného...věda se obvykle zabývá spíše otázkami toho, jak vypadá ona konkrétní organizace a podoba hmotného světa v čase a nám známých dimenzích...a na základě toho se snaží nějak odkývat či zpochybnit existenci Boha. Problém je, že víru zpochybňuje zpravidla argumenty, které vycházejí buď z konfrontace s doslovnými chápáními obrazných textů, nebo z předpokladu, že někde v hmotné realitě musí být možnost potkat nezpochybnitelný hmotný důkaz reality duchovní...~d~ . Vztah mezi vědou a vírou mi připadá podobný, jako by byl vztah mezi obrazným složitým textem a jeho smyslem. Ani na ten si nemůžeme sáhnout, není v textu nijak prvoplánově vyjádřen, skrývá se za jinotaje a obrazy...ale je tam a bez něj by se text proměnil v hromadu slov, jejich primárních významů, mluvnických vztahů... a samozřejmě i tady bychom mohli polemizovat o tom, jaký má kdo důkaz o jeho existenci...a přesto by ho spousta lidí interpretovala, i když ne všichni úplně shodně. Takže z mého pohledu rozpor mezi vírou a vědou není - možná jen rozpor mezi ochotou uznat, že i když nelze plně aplikovat metody jednoho na druhé, obé zcela evidentně a opodstatněně existuje.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.