Přidat odpověď
no - s tím zachováváním mlčenlivosti - to bych řekla naopak, osoba učitele jakožto i lékaře a sociálního pracovníka má ohlašovací povinnost při důvodném podezření na týrání či zanedbávání dítěte (pediatra mě většinou požádá, i když jsme tam kvůli jiné věci, jestli by si děti mohla prohlídnout bez trička a kalhot (jen v prádle), aby prostě viděla - jsou šrámy, modřiny, podlitiny atd. které jsou "běžné", ale pokud se opakují ... a já jsem ráda že se zajímá, pokud se jí podaří takhle nějakému dítku pomoct, budu ráda).
S tou školní docházkou v cizině se to má tak, že buď rodič dodá potvrzení, do školy v ČR kam dítě předtím chodilo, o tom že jeho potomek studuje na jiné konkrétní škole v zahraničí (potvrzené tou zahr. školou), anebo má pro dítě zařízenou domácí školu (to se zařizuje před odjezdem, jde to přes PPP a ta původní škola to též má tedy potvrzené. Tak jako tak pokud má dítě opět pokračovat ve školní docházce v ČR, má nastat přezkoušení dítěte, a to maximálně po 2 letech. To je ve zkratce co si pamatuju z vyřizování když jsme loni odjížděli my.
Takže je určitě možné dát podnět k šetření, teď je ovšem otázka komu. Já bych ho směřovala té škole v ČR odkud žák odešel - tedy té kde učí zakladatelka, protože ta škola pochybila pokud nemá potvrzeno, kam její žák odešel - školní docházka je povinná a školy si děti "předávají". Dále - šestiletá dívka by měla být už také někde zapsaná do školy - je tomu tak? Pokud by dotyčná matka tvrdila že "má odklad" - to také nejde lusknutím prstů a škola i PPP by to měla vědět.
Dál bych apelovala asi na sociální odbor města, pod který matka spadá (patrně také v místě zakladatelky, protože jí nacházeli to ubytování). Teď je tlak na umisťování dětí do náhradní péče na přechodnou dobu - tohle je docela případ který si umím představit do takové péče dát (sociálka právně matce děti "nesebere", ovšem bude o ně postaráno), průšvih je že pěstounů je navzdory všem ujištěním "shora" zoufale málo.
Předchozí