Přidat odpověď
- "Ovšem pravděpodobnost, že tohle nastane je malá."
Nevím, co je malá pravděpodobnost a co už velká v dané věci. Tak jak tak to nemám za podsatné. Ještě jednou, v nezměrné trpělivosti, ocituji co jsem napsal :
" Krevní skupiny (typy) v systémech ABO a Rh jsou jistě po ruce, byť s některými podtypy A to zas až tak být nemusí. Když nejsou, tak se musí sehnat. "
To byla jedna část mé reakce na cílený dotaz, zda v okrecní nemocnici nemusí být v zásobě krve všech krevních typů (skupin).
Jakkoli transfusologie byla od prvopočátku - objevu skupin v systému AB0 (resp. ABO) (Janský, Wiener, Landsteiner, Moss) - poměrně exaktní vědou, procházela obdobími nepoznaného a tak i chyb, naprosto přirozených a pochopitelných. Objev (tuším v r. 1940) antigenu Rh (dle úzkonosé opice macaca mulatta (macaca rhesus - etymologie tohoto slova sahá až ke králi Trákie ba k thesaurům) stál za zásadním zlomem a byl i podnětem ke hledání dalších antigenů červené krvinky a odpovídajících aglutininů v plasmě a později také k nalezení genetických determinant C,D,E. Poznání H-antigenu bylo dalším kvalitativním zlomem. Pravděpodobnost nehrála nikdy významnou roli, kdežto je spíše křovím, skrývajícím všelijaké možnosti, z nichž vybrání té správné s jistotou je věcí života a smrti.
Předchozí