| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Hmm... /podotýkám jsem Maďarka která se ještě nenaučila DOBŘE česky, takže se omlouvám za gramatiku/...Moje rodiče vlastní starou Bibli z 19-ho století. Je to nejrozšířenější překlad přeložil ho Károli Gáspár. Nejčastějí používný překlad v kostelech /v katolických i v protestantských/ a vlastní doma i lidé. Mám krásné vzpomínky, jak jsme četli doma tento překlad. Teď vlastním i slovenskou i českou Bibli a mám i Překlad Bible Nového Světa, kterou vydali SJ. Ale to těžko chápu, proč v slovenské a české Bibli vymazali Boží jméno Jehova /Jahve/ a nahradili dle mně docela ponižujícím výrazem Hospodin. Třeba ta maďarská Bible /což nevydali SJ/ na více místech píše Boží hebrejské jméno. Třeba Žalm 83:19 dle Ekumenického překladu zní:..."ať poznají, že ty jediný, jenž Hospodin máš jméno, jsi ten nejvyšší nad celou zemi.... V maďarském překladu namísto Hospodin je Jehova /no určitě pro Vás není neznámé že samotná překlad Ekumenický překlad na straně 12, jak jsou Vysvětlivky 3.odstavec vysvětlí .."...z jména jahvé, jež v navázání na starou českou tradici nahrazujeme sloven Hospodin".... a všimněte si prosím jaká neúcta k Božímu jménu Jahvé se tam píše s malým j ale hospodin s velkým H?!! Takže já jsem přirovnávala různé překlady osobně, a došla jsem k přesvědčení, že Bible je stejná, jsou různý překladatelé jeden napíše třeba hezký, druhý krásný, ale obsah a význam textu se nemění. A co je rozdíl mezi katolickou, protestantskou nebo s Biblí kterou vydali Svědkové Jehovovi? Po důkladném studiu jsem přišla na to, že je to velmi dobrý překlad, nepřekrucuje žádný text souhlasí s ostatnými překlady, rozdíl je v tom, že s úctou používá Boží jméno /původně takzvaný tetragramaton 4 hebrejská písmena JHVH/ která už dlouhá století se překládá jako Jehova Právě tento tetragramaton je i na kříži na Karlovom mostě v Praze.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.