Přidat odpověď
Ano, pošle na ORL, a podle výsledku základního vyšetření a vybavení ORL ordinace se pak bude pravděpodobně odvíjet odesílání na další vyšetření. U nás to bylo následující. Loni touto dobou si manžel všiml, že dcera (tehdy 4 roky) neslyší šeptání do pravého ucha. Dětská MUDr. odeslala na ORL. První ORL ambulance - doktor - nasadil ATB, že prý zánět nosohltanu, s pravděpodobností 75% to bude po ATB dobrý. Nebylo. Tak šmahem napsal doporučení odstranit nosní mandli (ani na tu mandli nekoukl). Nelíbilo se mi to, hledali jsme jiného lékaře. Dcera mezitím měla pár dní, co slyšela strašně špatně, muselo se na ni křičet. Druhá ORL ambulance - doktorka. Základní vyšetření, v uších nález normální, nosní mandle zvětšená, odeslána na tympanometrii. Tympano křivky B-C (tekutina ve středouší). ORL lékařka ji znovu prohlédla, koukla na nosní mandli a poprvé vyslovila nahlas, že se ji nezdá, že by tu "nedoslýchavost" dělala ta nosní mandle. Objednána na audio. Spolupracovala slušně, výsledky pravého ucha však nebyly dobré, sestra si netroufla říct, zda už dcera nespolupracovala pro únavu nebo neslyší. Takže odeslána na objektivní audio, to je to, co se dělává ve spánku, nicméně u spolupracujících, klidných dětí lze dělat i bez sedace a uspání. Výsledek ... jednostranná hluchota, pravděpodobně VVV, odeslána na foniatrii (a další vyšetření k vyloučení kombinace vad), sledována na foniatrii. V průběhu tohoto kolotoče asi 3x došlo k tomu, že slyšela tak špatně, že se na ni muselo křičet, pak to zas odeznělo, a nikdo na ni nepozná, že na pravé ucho neslyší.
U nás je to tím, že je nosní mandle zvětšená a může dojít k zalehnutí slyšícího ucha, takže pak dcera neslyší. Na prohlídce ve 3 letech na jedno ucho "slyšela" hůř, sestra musela šeptat důrazněji, ale bylo to prý v normě. Takže v průkazce má zapsáno, sluch v normě. Mluvit začala spíš dříve, než je průměr a mluvila a mluví hezky. Do těch 4 let si nikdo nevšiml, že na jedno ucho neslyší. Až zpětně jsem si uvědomila, že nikdy neměla směrové slyšení, nebyla schopna poznat, ze které místnosti se ji doma ozývám, když mě hledala. Já to připisovala tomu, že je ještě malá. Nicméně, při běžné komunikaci, v normálním ruchu, se otáčí za zvukem na správnou stranu, takže nikoho nenapadlo, že na jedno ucho neslyší. Tolik k možnosti sluchové vady.
V případě zadavatelky to tipuji spíš na ty špunty v uších nebo zvětšenou nosní mandli, nicméně, po zkušenostech loňského roku bych si před rozhodnutím, že pošlu dítě třeba na odstranění nosní mandle zatraceně pohlídala, aby lékař nosní mandli opravdu vyšetřil a aby se vyloučily jiné možné příčiny problémů. Dcera nosní mandli zatím stále má a já věřím, že díky vynikajícím lékařkám na foniatrii a výborné ORL lékařce se odstranění vyhne. Sluch by jí to do pravého ucha stejně nevrátilo (ona na něj nikdy neslyšela) a akorát by to byl zbytečný nápor pro ni i pro nás.
Předchozí