Přidat odpověď
pokusím se popsat, neboť možná myslíme na jedny a ty samé hody. Každá vesnice to má trochu jinak. Tady v konkrétní dědině, kde žiju, se chystají hody na tento týden.
1.Pátek- Chlapi, kteří jdou do kroje i ti co chtějí jen tak pomoct, postaví v pátek dopolednemáju a budou ji hlídat do dalšího rána
Mezitím ženský dovezou z půjčovny kroje. Ty se rozdají a chlapi opět odcházejí kolem cca 15.00 ve skupinkách na tzv.zvaní. Každá skupinka má svůj seznam ulic, comusí obejít. Mají svoje víno a taky nesou program hodů a rozmarýny, jo a taky kasičku.
Zvoní dům od domu, zpívají, hrají na nástroje a zvou lidi na hody. Dají jim program a rozmyrýn, nabídnou svoje víno. Zato jim dají lidi něco do kasičky (my dáváme 100,-) a nabídnou drobné občerstvení, třeba rozkrájený buřt, koláče, jednohubky, když je vedro, tak i vodi, nebo něco ostřejšího, pokud mají vína plné zuby. Páteční večer končí buďpo májou nebo posezením u různých starousedlíků.
2.Sobota - po vesnici si svobodný stárci vyvádějí své svobodné protějšky. Doprovází je krojovaná chasa, zpívá se hraje, všichni, kdo mají svobodnou stárku, nabízí kolemstojícím i nekrojovaným, občerstvení. Pak je průvod obcí, končící na návsi, předává se volební právo, hlavní stárek vyvede zpod "žudra" svoji hlavní stárku, chvílu se tancuje a pak se jde průvodem do areálu, kde stojí mája. Tam je zábava a tancovačka až do ranních hodin.
3.neděle - v podvečer se opět schází chasa, a sice u pomníku padlých, zpívá se, tancuje, fotí, pak se jde průvodem do sálu hospody, kde se tančí u cimbálu. Nekrojovaní se mohou také připojit, jako v sobotu. Jídlo nejlépe s sebou, ačkoliv nabídka bude velká.
Předchozí