Přidat odpověď
Hroudo, rozdíl mezi RTG a CT je v tom, že rentgenový snímek je sumační, tzn. trojrozměrný objekt (hrudník se všemi orgány) se za sebe "načte" do dvojrozměrného obrázku. Takže se nádor může schovat v sumaci s jinou částí hrudníku, třeba srdce nebo mediastina. Taky záleží na tom, o jaký nádor jde, jaká je jeho biologická povaha a způsob růstu. Infiltrativní nádory se mohou "plazit" podél bronchů a jsou vidět jenom na CT (nebo PET CT). Jinou lokalizaci mají karcinomy, jinou karcinoidy nebo třeba lymfomy.
CT je trojrozměrné vyšetření trojrozměrného objektu, je tedy mnohem přesnější. Ale zase je to zobrazovací metoda - buňky nezobrazí. Existují studie, které vyjadřují určitou míru pravděpodobnosti malignity na základě CT znaků, ale vždy jde o pravděpodobnost (i když třeba vysokou). Biopsie taky může být falešně negativní (opakovaná zkušenost). Takže pokud je podezření na nádorové onemocnění plic, je na místě kombinace všech tří metod.
K doporučovanému HRCT: určitě NE při podezření na nádor! HRCT je metoda vhodná k vyšetření intersticiálních plicních procesů (plicní fibrózy), u podezření na nádor se musí provést spirální CT plic.
Předchozí