Přidat odpověď
Tak jednak jak chceš vyselektovat zdravé děti zdravých racionálně se stravujících matek? Musela bys vyšetřit hladiny vitaminu D u všech kojících matek a to opakovaně a ev. u těch novorozenců, ev. vyšetřit hladiny v mléku. Jedno vyšetření vitaminu D stojí asi 1200kč a dělá se v laboratoři v Praze (určitě i jinde, ale ze severočeského kraje se posílají vzorky do Prahy). Takže je jednodušší a rozhodně efektivnější dávat plošně vitamin D všem koejným dětem.
Proč je to v našich podmínkách takhle to by ti spíš vysvětlil evoluční bbiolog - je tu méně slunce (ale větší ozonová díra, i když se lepší), chodíme více zahalení, jsme více v interiéru, více se mažeme krémy, jíme méně ryb. Dříve byla mimina venku celé dny, i když třeba u mámy v šátku nebo na dece ve stínu, ale sluneční záření se k němu dostalo.
Vitamin K: ten prostřednictvím mateřského mléka nedostaneš, tvoří se pomocí bakterií ve střevě. Novorozenec se teprve postupně osidluje a teprve postupně si pomocí svých bakterií tvoří vitamin K, má na to vliv i strava - pro dostatek vit. K je vhodná listová zelenina, kterou novorozenec nekonzumuje.
Dnes se strategie prevence krvácivé nemoci mění. U zdravého novorozence jsou dvě možnosti:
1. v porodnici po porodu apliakce kanavit intamuskulárně a pak další podávání není nutné, jen v případě klinických obtíží
2. nepodávat injekci, ale dát Kanavit v kapkách a pak pokračovat v podávání á 1 týden u malého kojence, pak ev. á 1 měsíc
Oba vitaminy jsou přidávány do umělých mlík, proto u nekojených dětí je není nutné podávat.
Jinak za zdraví svých dětí jsou zodpovědni jejich rodiče, když něco dávat nechtějí, tak to prostě dávat nebudou, následky ev. i profity z jejich rozhodnutí jsou zase na nich.
Předchozí